Ana Sayfa Manşet Moderna’dan Pfizer ve BioNTech’e patent davası!

Moderna’dan Pfizer ve BioNTech’e patent davası!

Moderna CEO Stephane Bancel

Moderna , rakip firmaların koronavirüs aşılarını geliştirirken temel teknolojisini yanlış kullandıklarını iddia ederek Cuma günü Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’e dava açtı .

Moderna sues Pfizer and BioNTech over coronavirus vaccine patent

Moderna Baş Hukuk Sorumlusu Shannon Thyme Klinger bir şirket haber bülteninde “Pfizer ve BioNTech’in Moderna’nın icatlarını yasa dışı bir şekilde kopyaladığını ve bunları izinsiz kullanmaya devam ettiklerini düşünüyoruz” dedi. Şirket , BioNTech’in merkezinin bulunduğu Massachusetts ve Almanya’daki ABD Bölge Mahkemesi’nde dava açtığını söyledi.

ABD’li şirket, “Amacımız Pfizer/BioNTech aşısının pazardan çekilmesini ya da kullanılmaması değil” diyerek bu aşıların kullanımına devam edilebileceğinin sinyalini verdi.

Moderna 8 Mart’tan sonraki bütün zararların karşılanması için harekete geçtiklerini duyururken şirketin CEO’su Steohane Bancel de, “Biz yaratmak için milyarlarca dolar yatırım yaptığımız ve geliştirdiğimiz mRNA teknolojisini korumak için bu davaları açıyoruz” ifadesini kullandı. Moderna ayrıca Pfizer ve BioNTech’in az gelişmiş 92 ülkeye yaptığı satıştan elde edilen gelirlere yönelik de dava açılmayacağının altını çizdi.