Ana Sayfa Tıp&Sağlık Meme Kanseri Tespitinde Yapay Zeka Başarısı

Meme Kanseri Tespitinde Yapay Zeka Başarısı

İsveç’te yapılan bir araştırma, yapay zekanın meme kanseri için çekilen röntgenleri inceleyerek kanseri tespit edebileceğini ortaya koydu.

Lund Üniversitesi’nden bilim insanları, yapay zekanın tespit başarı oranının iki radyologla birlikte yapılan normal teşhis süreciyle aynı olduğunu açıkladı.

Öte yandan bilim insanları bunun yaygın bir şekilde kullanılması için daha fazla araştırmaya gerek duyulduğunu da ekledi.

İngiltere’deki uzmanlar da yapay zekanın meme kanseri teşhisinde büyük potansiyele sahip olduğu konusunda hemfikir.

CUREUS / Artificial Intelligence in Breast Cancer Screening and Diagnosis

Meme kanserinin hem tıp dünyası hem de hastalar üzerinde büyük bir yük olduğu kanıtlanmıştır. AI’nın farklı tarama yöntemlerine dahil edilmesi, kanseri erken teşhis etmeyi kolaylaştırdı. AI’nın meme kanseri taramasında çalıştığı çeşitli yollar, makine öğrenimi, derin öğrenme ve radyomiktir. Bu teknikler yenilikçidir ve patoloğa erken teşhis ve kaliteli hasta bakımında yardımcı olur. Bununla birlikte, AI kullanımının sınırlamaları vardır. AI kullanımını düzenlemek için birçok mevzuat mevcuttur. AI, göğüs dokusunun meme kütlesini, segmentasyonunu ve yoğunluğunu saptayabilir; ayrıca, hastaların teşhis ve tedavisinden yararlanarak kalsifikasyonu da belirleyebilir. Daha fazla araştırma ve teknolojide bir yükseltme ile, bu zorlukların üstesinden gelmek ve yapay zekaya dayalı genel tarama yöntemlerini daha popüler hale getirmek mümkün olacaktır.

AI outperformed standard risk model for predicting breast cancer

  • Researchers are reporting that artificial intelligence programs were more accurate in predicting breast cancer risk than traditional methods.
  • They said the programs could help with earlier diagnosis and better preventive measures.
  • Experts say artificial intelligence will become a bigger part of healthcare in the future.

Artificial intelligence (AI) programs performed better at predicting five-year breast cancer risk than traditional models, according to a study published today in Radiology, a journal of the Radiological Society of North America (RSNA).

RADIOLOGY / Comparison of Mammography AI Algorithms with a Clinical Risk Model for 5-year Breast Cancer Risk Prediction: An Observational Study