Ana Sayfa Biyoteknoloji Melanom Kanseri Aşısı Sonuçları “Son Derece Etkileyici”

Melanom Kanseri Aşısı Sonuçları “Son Derece Etkileyici”

2024 Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin (ASCO 2024) yıllık toplantısından.

Erken deneme sonuçlarına göre, genellikle güneş hasarının neden olduğu cilt kanseri türüne yönelik ilk aşı tedavisi, hastaların ölme veya hastalığın geri dönme riskini yarıya indirebilir.

New York Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından yönetilen araştırmacılar, birçok Kovid aşısıyla aynı mRNA teknolojisini kullanan bir aşıyı, pembrolizumab adı verilen yerleşik bir immünoterapiyle birleştirdi. Hastalara evre 3 veya evre 4 melanomun çıkarılması için ameliyat olduktan sonra verildi.

Üç yıl sonra, aşı ve pembrolizumab yaptıranların yüzde 75’i hâlâ kanserden kurtulurken, yalnızca pembrolizumab alanların yüzde 56’sı kanserden kurtuldu.

Araştırma ve inovasyondan sorumlu yönetici direktörümüz Iain Foulkes, sonuçların “mRNA aşısının uzun süreli etkinliğine dair olumlu işaretler gösterdiğini” ancak daha büyük ve daha uzun denemelere hâlâ ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Kanser aşıları, hastalıkları önlemek için kullanılan geleneksel aşılardan farklı olarak kanserleri tedavi etmek için kullanılır. Bu denemede kullanılan mRNA-4157 aşısı (Moderna tarafından yaratılmıştır) her hasta için farklıdır. Bilim insanları, insanların bağışıklık sisteminin spesifik kanser hücrelerini tanımlamasına yardımcı olmak için bunu kişiselleştiriyor. Kontrol noktası inhibitörü olarak adlandırılan bir tür immünoterapi olan Pembrolizumab, T hücreleri adı verilen bağışıklık hücrelerinin frenlerini etkili bir şekilde kaldırarak bunu destekler.

ASCO’da gazetecilere konuşan Swanton, sonuçları “son derece etkileyici” olarak nitelendirdi.

“Yeni aşı yaklaşımı, daha fazla hastanın iyileşmesini veya daha az sayıda hastanın hastalığın nüksetmesini sağlayacak bulmacanın bir başka parçası. Sonuçta önümüzdeki onyıllar ve daha fazlası boyunca hayatta kalma oranlarının sürekli olarak artmasına katkıda bulunacaktır.”