Ana Sayfa Vitrin Mehmet Toner, hayatını kanser teşhisi çalışmalarına adamış bir bilim insanından keşif!

Mehmet Toner, hayatını kanser teşhisi çalışmalarına adamış bir bilim insanından keşif!

Kanserin kandan yayıldığına dikkat çeken Mehmet Toner, kanserin neden olduğu 10 can kaybından 9’unun da bu yayılmadan kaynaklandığını söylüyor: “Yani bir yerde kanser vücudumuza sahip çıkıyor, immün sistem, bağışıklık sistemi uğraşamıyor artık büyüyen kanserle ve bunu yolda giderken transit halinde bulabilmek kanda, teşhis açısından çok önemli bir etkinlik.”

İnsan vücudundaki yaklaşık 37 trilyon hücrenin yüzde 95’inin kan hücresi olduğunu dile getiren Toner, dolayısıyla kandan teşhisin çok akıllıca ve kuvvetli bir yaklaşım olduğunu söylüyor.

VOA Türkçe’ye konuşan Toner, “Şimdi biz bu kadar nadir bir hücre olduğu için daha da rutin bir şekilde bulabilmek için bütün vücuttaki kana bakmak üzere teknikler geliştiriyoruz. Aşağı yukarı 300 milyon hücreye 1 saniyede bakıp ayırabiliyoruz. Aşağı yukarı 2-3 trilyon hücreye yarım saat, bir saat içinde bakabiliyoruz. Yani teknoloji oldukça ileriye gitti, ileriye gittikçe teknolojinin yapacağı teşhisler de tabii daha iyi olmaya başlayacak. Bunların klinik çalışmaları daha çok erken safhasında. Bu bütün kandan bakılan hayata geçmedi daha, çok başlangıç seviyesinde. Özellikle COVID nedeniyle zaten 2 senedir bu tip çalışmalar durdu diyebilirim. Benim tahminim herhalde birkaç senesi daha var klinik çalışmaların doğru dürüst bitirilmesi için.”

Bu noktada merak edilen, bu teknolojinin maliyeti, yani ne kadar ulaşılabilir olacağı.

Prof. Toner bununla ilgili olarak da, “Hayata geçtiğinde çok kolay bir şey, yani fazla masraflı değil. Güzelliği zaten o, yani biyopsi yapmak gibi. Özellikle diyelim bir prostat kanseri olmuş veya göğüs kanseri olmuş bir insan prostatı veya göğüsleri alınmışsa ondan sonra buna biyopsi yapmak. Genellikle, kemik iliğinden yapacaksınız; bu hem çok acılı hem de bir sürü yan etkileri var. Halbuki bunu bir kan testi haline dönüştürmek çok doğru bir yaklaşım ve de öyle pahalı bir şey değil. Normal klinik çalışmalarda, bizim bugün yaptığımız, ki maliyeti bize birkaç yüz dolar ve laboratuvar seviyesinde bu, milyonlarca test yapıldığı zaman 10-20 dolara düşecek bir test.”

tamamı için kaynağa bknz

Mehmet Toner, PhD

Dual-cadherin antikoru kullanarak meme ve pankreas kanseri metastazını hedefleme

Isolation of circulating tumor cells

Evaluation of endocrine resistance using ESR1 genotyping of circulating tumor cells and plasma DNA

Antibody-Based Therapy Eliminates Circulating Tumor Cells in Mouse Models of Breast and Pancreatic Cancer