Ana Sayfa Vitrin Laboratuarda Geliştirilen Retinalar İnsan Denemeleri için Hazır

Laboratuarda Geliştirilen Retinalar İnsan Denemeleri için Hazır

ABD’deki Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları laboratuvarda üretilen, ışığa duyarlı göz hücrelerini insanlar üzerinde denemeye bir adım daha yakın.

Lab-Grown Retinas to Restore Vision Are a Step Closer to Human Trials / Sciencealert

2014’te aynı araştırma ekibi, gerçek bir retinanın biçimini ve işlevini taklit eden organoidleri (laboratuvarda üretilen ve belirli organları taklit eden hücre kümeleri) üretmişti. Ekip, 2022 boyunca yürüttükleri çalışmalar sonucunda laboratuvarda üretilmiş retina hücrelerinin farklı dalga boylarına ve ışık yoğunluklarına yanıt verebileceğini, ayrıca komşu hücrelerle bağlantı kurabileceğini ortaya koydu.

Geçen yıl, aynı ekip, laboratuvarda yetiştirilen retina hücrelerinin farklı dalga boylarına ve ışık yoğunluklarına yanıt verebileceğini ve ayrıca bağlantı kurmak için komşu hücrelere uzanabileceğini gösteren çalışmalar yayınladı .

Baş araştırmacı göz doktoru David Gamm’a göre , bu yeni çalışma “bulmacanın son parçası”.

Gamm , “Bu organoidlerden gelen hücreleri, retina hastalıkları sırasında kaybolan aynı hücre türlerinin yedek parçaları olarak kullanmak istedik” diyor .

“Ancak kompakt kümeler halinde aylarca bir laboratuvar kabında büyütüldükten sonra, şu soru kaldı: Hücreler, onları ayırdıktan sonra uygun şekilde davranacak mı? Çünkü bu, onları bir hastanın gözüne yerleştirmenin anahtarıdır.”

Bu işlevsellik, hücrelerin akson adı verilen uzantıları kullanarak, sinaps adı verilen kimyasal bir sinyal kutusuyla bir bağlantı noktası oluşturarak birbirleriyle bağlantı kurabilmesine bağlıdır.

Hücreler arasında uzanan aksonları görmek bir şeydir. Çalışan bağlantıların yapıldığından emin olmak için ekip, retinal hücre kümelerini birbirinden ayırdı ve yeniden bağlantı kurmalarını izledi.

Daha sonra, bir hafta boyunca retinal hücreler arasında göç ettiği görülen ve sinaptik bağlantıların gerçekten yapıldığını gösteren bir kuduz virüsü eklendi.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Gamm , “Doğru yönde ilerlediğimize dair güven oluşturmak için bu hikayeyi laboratuvarda her seferinde bir parça olmak üzere birlikte şekillendiriyoruz” diyor.

“Sonuçta hepsi, bir sonraki adım olan insan klinik deneylerine yol açıyor.”