Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kronik Yorgunluk Sendromu: Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Kronik Yorgunluk Sendromu: Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Kronik yorgunluk sendromu, genellikle teşhis edilemeyen karmaşık, çok sistemli, Miyaljik ensefalomiyelit (ME) olarak da bilinen ve birçok vücut sistemini etkileyen ciddi, uzun süreli bir hastalıktır. Kronik yorgunluk sendromu olan kişiler, şiddetli yorgunluk, uyku sorunları, aktivitelerine devam edememe, düşünme ve konsantre olamama ile birlikte ağrı ve baş dönmesini de yaşayabilirler.

Kronik Yorgunluk Sendromunun Belirtileri?

– Şiddetli yorgunluk ve aktivite seviyesinde önemli bir düşüş (altı ay veya daha uzun süren, uyku veya dinlenme ile geçmeyen)

– Egzersiz sonrası halsizlik (hastalıktan önce bir soruna yol açmayacak fiziksel veya zihinsel aktiviteden sonra semptomların kötüleşmesi.

Uyku sorunları: Hastalar, tam bir gece uykusundan sonra bile kendilerini daha iyi veya daha az yorgun hissetmeyebilirler.

CFS’li bazı kişiler uykuya dalma veya uykuda kalma sorunları yaşayabilir.

-Uyku sorunları: (Hastalar, tam bir gece uykusundan sonra bile kendilerini daha iyi veya daha az yorgun hissetmeyebilirler. Uykuya dalma veya uykuda kalma sorunları yaşanabilir)

-Düşünme ve hafıza ile ilgili problemler: Hızlı ve net düşünmede problem, hafıza problemleri ve detaylara dikkat eksikliği.

-Ortostatik intolerans (ayakta dururken veya dik otururken semptomların kötüleşmesi): Ayakta veya otururken baş dönmesi, baş dönmesi, zayıflık veya bayılma hissi.

En yaygın belirtileri

-Ağrı (genellikle kas ağrısı ve ağrıları, şişlik veya kızarıklık olmaksızın eklem ağrısı ve baş ağrıları)

-Boyun veya koltuk altlarında hassas lenf düğümleri

-Sıklıkla meydana gelen bir boğaz ağrısı

– İrritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sorunları

-Titreme ve gece terlemeleri

-Gıdalara, kokulara, kimyasallara, ışığa veya gürültüye karşı alerjiler ve hassasiyetler

-Kas Güçsüzlüğü

-Nefes darlığı

-Düzensiz kalp atışı

Bilim adamları kronik yorgunluk sendromunun birden fazla nedeni olabileceğini öne sürerek, enfeksiyon ve bağışıklık sistemi üzerine de çalışmalarını yürütüyorlar.

Kronik Yorgunluk Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Kronik yorgunluk sendromu, yalnızca semptomların değil diğer tüm nedenlerini ortadan kaldırdıktan sonra Hastanın ve ailesinin tıbbi geçmişi,Kapsamlı bir fiziksel ve zihinsel durum muayenesi Labaratuvar (Kan, idrar) gibi  testler yapılarak  teşhis edilir.

Nasıl Tedavi edilir?

Kronik yorgunluk sendromunun tedavisi veya bilinen bir ilacı yoktur. Hastalar, aileleri ve sağlık hizmeti sağlayıcıları, hangi semptomun en çok soruna neden olduğuna karar vermek ve önce bunu tedavi etmek için birlikte çalışır. Hastalar, durumlarının karmaşıklığından dolayı genellikle multidisipliner ekipler tarafından tedavi edilir.

Bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi Taisiya verme amacı taşımaz.

Kaynak: https://www.livescience.com/34713-chronic-fatigue-syndrome-women-health.html