Ana Sayfa Biyoteknoloji Korona aşısı için bir eşik daha aşıldı. İlk kez İnsanda denendi

Korona aşısı için bir eşik daha aşıldı. İlk kez İnsanda denendi

Korona virüs aşısı ilk kez bir insanda denendi

Korona virüs salgınıyla mücadelede önemli bir gelişme yaşandı. ABD’de yürütülen bir araştırmada korona virüs aşısı ilk kez bir insanda denendi.
Korona virüs salgınından kaynaklı ölümler artmaya devam ederken, virüsle mücadelede önemli bir gelişme yaşandı. ABD’nin Seattle kentinde yürütülen bir araştırmada korona virüs aşısı ilk kez bir insanda denendi. Aşıyla ilgili çalışma yapan biyoteknoloji şirketinin yetkilileri, “Aşı olan gönüllülerin korona virüsüne yakalanma riski yok çünkü aşıda korona virüsü yok” ifadelerini kullandı.

Yaşananların ardından ABD’nin Seattle kentindeki Kaiser Permanente Washington Araştırma Enstitüsü’nde korona virüsü aşısı için ilk deneme yapıldı.

COVID-19 kod adıyla bilinen corona virüsünün aşısı için yapılan ilk denemelerde bugün ABD’de ilk korona virüsü aşısı gönüllülere yapıldı. Salgınla mücadele için kritik bir eşik olarak tanımlanırken araştırmayı yürüten Dr. Lisa Jackson, “Biz şimdi korona virüsü takımıyız. Bu acil durumda herkes elinden geleni yapmak istiyor” dedi.

İlk aşıyı olan kişi ise ufak bir teknoloji şirketinde çalışan Jennifer Haller isimli Seattlelı… 43 yaşındaki Haller, “Hepimiz çaresiz hissediyoruz ve bu aşı süreci bizim bir şeyler yapabilmemiz için harika bir fırsat. İki çocuğum var ve onlarda yaptıklarımı bayağı havalı buluyor” dedi.

Bugün yapılan aşı sonrasında corona virüsüne karşı olarak geliştirilen aşıların güvenli olup olmadığı ve doğru çalışıp çalışmadığına dair detaylı incelemelerin yapılacağı belirtildi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde görevli Dr. Anthony Fauci, “Her şeye rağmen aşının genel kullanımına başlanması için 12 ile 18 ay arasında bir süre var” dedi.

Uzmanlar, Moderna Inc. isimli biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği aşının mRNA-1273 kod adıyla bilindiğini aktardı. Yapılan açıklamada, “Aşı olan gönüllülerin korona virüsüne yakalanma riski yok çünkü aşıda corona virüsü yok” denildi.

Öte yandan daha önce ABD, Çin ve Güney Kore’de de aşı yapım çalışmaları ile ilgili atılımlar yapılmıştı.

Araştırmayı yürüten Jackson, 18 ile 55 yaşları arasındaki sağlık gönüllülerin aşı olacağını duyururken, “Kan örnekleri alarak, potansiyel yan etkilere bakacağız. Aşının bağışıklık sistemine etkisini inceleyeceğiz. Aşının ne zaman kamuoyu ile paylaşılacağı bilinmiyor, bu sebeple aşıyı deniyoruz” dedi.

Kaynak :haber7

DSÖ’den aşı çalışmaları için açıklama: Hayal edilemeyecek bir başarı

Sputnik’teki habere göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Corona virüsüne karşı aşının ilk testlerine başlandığını belirtti.

Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, hayal edilemeyecek bir başarıya imza atılarak virüsün genetik dizisinin çıkarılmasından sadece 2 ay sonra Covid-19’a karşı aşının ilk testlerine başlandığını duyurdu.

Ghebreyesus, “Aşının ilk testleri, virüsün genetik dizisi çıkarıldıktan sadece 60 gün sonra aşının ilk testlerine başlandı. Bu hayal edilemeyecek bir başarı. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara, deneysel ilaçları sistematik olarak değerlendirmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.