Ana Sayfa İlaç Kolesterol Düşürücü İlaçlar Kanser Gelişiminde Rol Oynayan Belirli Bir Yolu Bloke Edebilir

Kolesterol Düşürücü İlaçlar Kanser Gelişiminde Rol Oynayan Belirli Bir Yolu Bloke Edebilir

Mass General Cancer Center’dan araştırmacıların önderlik ettiği yeni bir çalışma, statinlerin (yaygın olarak kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlar) kronik inflamasyondan kaynaklanan kanser gelişiminde rol oynayan belirli bir yolu bloke edebildiğini ortaya koyuyor. Bulgular Nature Communications’da yayınlandı .

Massachusetts Genel Hastanesi Kanser İmmünolojisi ve Kutanöz Biyoloji Araştırma Merkezi’nde baş araştırmacı ve Dermatoloji alanında doçent olan kıdemli yazar Shawn Demehri, MD, Ph.D., “Kronik inflamasyon dünya çapında kanserin önemli bir nedenidir” dedi. 

ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış ilaçlardan oluşan bir kütüphaneyi taradıklarında araştırmacılar, bir statinin, pitavastatinin, TBK1-IRF3 sinyal yolunun aktivasyonunu bloke ederek IL-33 ekspresyonunu etkili bir şekilde bastırdığını buldu. Farelerde pitavastatin, ciltte ve pankreasta çevresel kaynaklı inflamasyonu baskıladı ve inflamasyona bağlı pankreas kanserlerinin gelişimini önledi.

İnsan pankreas doku örneklerinde IL-33, kronik pankreatit (iltihap) ve pankreas kanseri olan hastalardan alınan örneklerde normal pankreas dokusuna kıyasla aşırı eksprese edildi. Ayrıca, Kuzey Amerika ve Avrupa’da 200 milyondan fazla insanın elektronik sağlık kayıtları verilerinin analizinde, pitavastatin kullanımı, kronik pankreatit ve pankreas kanseri riskinin önemli ölçüde azalmasıyla ilişkilendirildi.

Bulgular, IL-33 üretiminin pitavastatin ile bloke edilmesinin, kronik inflamasyonu ve ardından belirli kanserlerin gelişimini baskılamak için güvenli ve etkili bir önleyici strateji olabileceğini göstermektedir.

ileri okuma

Pitavastatin and metformin synergistically activate apoptosis and autophagy in pancreatic cancer cells

The Anti-Cancer Effect of Pitavastatin May Be a Drug-Specific Effect: Subgroup Analysis of the TOHO-LIP Study