Ana Sayfa Hukuk&Etik ‘Kimse Aile Hekimi Olmak İstemiyor’

‘Kimse Aile Hekimi Olmak İstemiyor’

Ordu Tabip Odası Başkanı Ömer Ufkun Yıldırım, kentteki sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunları Cumhuriyet’e anlattı. Kent genelinde yandal branşlarında eksiklik ve yetersizlik olduğunun altını çizen Yıldırım, “Bunların yeni hastane tamamlanınca giderileceğini tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ordu Tabip Odası Başkanı Ömer Ufkun Yıldırım, kentteki sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunları Cumhuriyet’ten Merve Kılıç‘a anlattı.

‘UYGULAMANIN RUHUNA AYKIRI DAVRANIYORLAR’

Yıldırım, “Aile hekimliği kısmında ise maalesef tüm Türkiye geneline benzer acı bir tablo var. Her geçen gün kan kaybeden aile hekimliğinde aslında tabloyu özetleyen bir veri var. Aile sağlığı çalışanı  (hemşire,ebe, sağlık memuru) eksikliği Ordu ilimizde yüzde 20’lere ulaştı. Aile hekimliği uygulamasında hemşire veya ebe ataması olmaz, kişi ister ve tercih ederse yerleşir. Yani kimse aile sağlığı çalışanı olmak istemiyor” dedi. Aile hekimliği sisteminin her geçen gün kan kaybederek kaderine terk edilmeye bırakıldığını vurgulayan Yıldırım, “İlimizde de durum pek farklı değil. Aile hekimliği dinamiklerini bilmeyen yöneticiler, uygulamanın ruhuna aykırı şekilde davranmaktalar. Sahayı bilen, sahanın dinamiklerine hakim sahanın temsilcileriyle hareket etmek, istişare yapmak her zaman daha doğru sonuçlar doğuracaktır” ifadelerini kullandı. tamamı için kaynağa bknz