Ana Sayfa Vitrin Kayseri, Eskişehir ve Muğla Eczacı Odalarından “ilaç yokluğu” Uyarıları

Kayseri, Eskişehir ve Muğla Eczacı Odalarından “ilaç yokluğu” Uyarıları

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğru Nuri Akın, dikkat çeken bir açıklama yaptı. Akın, yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Akın, ‘İlaç yok, ilaç bulamıyoruz’ ifadelerini kullandı.

Cafer Zengin

Cafer Zengin-Editör-Kayseri Olay

“Yaptığımız eylemin ne kadar da haklı olduğunu bir kez daha anlıyoruz” diyen Akın, konuyla ilgili yaptığı paylaşımında şunları söyledi: İlaç yok! İlaç bulamıyoruz.  Yaptığımız eylemin, haklı serzenişlerimizin ne kadar da haklı olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Bu bir halk sağlığı sorunudur. Önlem alınmazsa çok kötü günler bizi bekliyor.

27 KASIM PAYLAŞIMIYLA DA DİKKAT ÇEKMİŞTİ!
Diğer yandan Eczacılar 27 Kasım’da miting yaparak, yaşanan ve yaşanacak sıkıntılara dikkat çekmişti. Akın, büyük Eczacı mitingi ile ilgili olarak o gün yaptığı paylaşımda da şu ifadeleri kullanmıştı: Bugün tarihi bir gündü. Mesleğimizin geleceğini teminat altına almak adına 81 ilden meslektaşlarımız, öğrencilerimiz, eczane personellerimiz, depo çalışanlarımız, vatandaşlarımız ile Ankara’da bir araya geldik.
İlaç yokluklarına dur dedik. Eczane ekonomilerinin artık sürdürülebilir olmaktan uzaklaşmasına dur dedik. Kamu Eczacılarımıza yapılan haksızlıklara dur dedik.
Eczacılık fakültelerinin kontrolsüzce açılmasına dur dedik. Tüm bunları mesleğimiz için, halk sağlığını korumak için yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. İyi ki eczacıyım…

9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Ecz. Metin Kamış ilaç yoklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kamış, “İlaç yoklarının sebebi eczacınız değildir” dedi. / Anadolu Gazetesi

Yaklaşık son bir yıldır süren ilaç yoklarının son günlerde en üst seviyeye çıktığını kaydeden Kamış, “En basit bir ağrı kesici ateş düşürücü şurubu bile kısıtlı sayıda depolardan temin edebiliyoruz. En çok tüketilen antibiyotik grubundan her sabah 1-2 tane depolardan eczanelere geliyor. Bu şartlar altında bırakın ilaç eczacılık hizmetini, hastanın ilacını nasıl temin ederiz derdine düştük” dedi. Aylardır ilaç olmadığını söylediklerini ancak yetkililer tarafından hiçbir açıklama yapılmadığını kaydeden Kamış, “Aylardır söylüyoruz ilaçların olmadığını ama yetkililerden hiçbir açıklama yok. İşte hastalıkların en çok arttığı aylara geldik ve durum ortada. Meslektaşlarım gün içinde ayrı sıkıntı yaşıyor, nöbetlerde ayrı. Nöbetçi eczanelerdeki kuyruğun tek sebebi çok hasta olması değil, hastaların reçetesindeki ilaçların hepsinin olmaması ve o anda bulunmaya çalışılması” ifadelerini kullandı. Eczacıların elinde olmayan sebeplerden dolayı halkla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Kamış, “Bizim elimizde olmayan sebeplerden dolayı hastalar veya yakınları ile meslektaşlarımız karşı karşıya kalmakta. Sadece görevini yapmaya çalışan meslektaşlarım mevcut sorunlarının yanında ilaç yoklarının sebeplerini de vatandaşa anlatmak zorunda kalıyorlar” şeklinde konuştu.

Muğla Eczacı Odası Başkanı isyan etti: Yurt dışına ilaç kaçırılıyor, çocuk antibiyotiği bile bulamıyoruz / T24

Serkan Tekin, bir süreden bu yana yerli ilaçta da sıkıntı yaşandığını kaydetti.

Eczanelerde ilaç yokluğu giderek artarken, bulunamayan ilaçlar arasına çocuk antibiyotiği de eklendi. Ailelerle karşı karşıya kaldıklarını belirten Muğla Eczacı Odası Başkanı Serkan Tekin, “Ateşli çocuğuyla gelen aileye antibiyotik veremiyoruz. İthal ilaç yoktu, şimdi yerli ilaç da yok. Çünkü, yurt dışına kaçırılıyor. Sağlık Bakanı, yarım saatte bunların bilgisine ulaşabilir” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sorulan bir soruya verdiği yazılı yanıtta “Ülkemiz özelinde genele matuf ve süreğen bir sorun bulunmamaktadır” dedi.