Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kansız beyin ameliyatları

Kansız beyin ameliyatları

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin nöroradyoloji uzmanları Prof. Dr. Civan Işlak, Prof. Dr. Naci Koçer ve Prof. Dr. Osman Kızılkılıç, kasık damarından girerek yaptıkları kansız beyin ameliyatlarını, Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı’na (WLNC) dünyanın birçok ülkesinden gelen hekimlere canlı olarak izleterek, eğitim veriyor.

Demet Demirkır
Demet Demirkır
[email protected]

Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroradyoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Naci Koçer, “Kursta ameliyatları her yıl değişerek yapıyoruz, bir ekip ameliyatı yaparken diğer ekip ise salona gidip neler yapıldığını anlatıyor” dedi.

Prof. Dr. Naci Koçer, “Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı dünyadaki en büyük canlı yayın kursudur. Üç gün sürer ve hekimlere interaktif eğitim verilir. Biz yıllardır Cerrahpaşa’da gerek yurt dışından (Amerika dahil) gerekse yurt içinden gelen sayısını veremeyeceğim kadar doktora değişik kurslar düzenleyerek eğitim verdik. Ankara grubu ile beraber nörovasküler tedavi alanında dünyada ilk başlayan ekiplerdeniz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bazı teknikleri bulup geliştirme şansımız oldu. Bu nedenle kursa katılan doktorlar yeni ve etkin tedavi tekniklerini gördükçe kurs daha da ön plana çıktı ve üst düzey bir duruma geldi. Türkiye’de nörovasküler tedavi kültürü çok gelişmiş düzeydedir.

Prof. Dr. Koçer, “Kursta sinir sistemine ait damar hastalıklarının hepsinin tedavi örneklerini gösteriyoruz. Örneğin, anevrizma kanaması ve inme halkın en çok bildiği hastalıklardır. Kapalı ameliyat tekniğinde her şey damar içi yoldan yapılıyor, kafa tası açılmıyor. Kasıktan atar damara ya da toplar damara girerek beyinde hastalıklı bölgeye damar içinden seyahat ederek ulaşıp, gerekli beyin ameliyatlarını yapıyoruz” dedi

Prof. Dr. Koçer, “Minimal invaziv cerrahi akımı yaklaşık 20 yıl evvel başladı. Nörovasküler girişim de bu akımın lokomotifidir…. Bu konumda bizim yerimiz eğitici olarak çok önemli ve umarım Türk sağlık politikaları nedeniyle bu konumu kaybetmeyiz” ifadesinde bulundu.

 

 

tamamı için kaynağa bakınız