Ana Sayfa Manşet Kanserin Tek Başına Bitkisel Mucize Bir İlacı Yoktur

Kanserin Tek Başına Bitkisel Mucize Bir İlacı Yoktur

Okan Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Onkolog Tayfun Hancılar, kanserle ilgili son yıllarda mucize diye nitelendirilen kefir, zakkum, çörekotu ve zerdeçal gibi bitkisel ürünlerin tek başına asla bir mucize gerçekleştiremeyeceğinin altını çizdi.

Öncelikle belirtmek gerekir ki ‘’Doğadan toplanarak tüketilen ve tek başına kanseri tedavi eden bitki ya da mucize besin yoktur. Ancak kanser tedavisi esnasında destekleyici besinler ve kanser riskini azaltan beslenme seçimleri vardır’’ diyenBaşhekim Onkolog Tayfun Hancılar, bir çok yerde mucize diye nitelendirilen bitki ve besinlerin vücudunuzda ne işe yarayacağını açıkladı.

Zerdeçalın antioksidan etkisi, bağışıklık sistemini düzenleyici, kan şekerini düşürücü birtakım etkileri vardır ancak şu ana kadar küçük bir iki çalışma dışında kanseri önlediği yada iyileştirdiği yönünde elimizde kanıt yoktur. Bilinen yan etkisi olmadığı için kanser hastaları da ( kemoterapide bazı ilaçlarla etkileşimi nedeni ile tedavi esnasında mutlaka doktorunuza danışmak gerekir ) sağlıklı bireyler de rahatlıkla kullanabilirler. Özellikle ağız ve boyun bölgesinden radyoterapi alan kişilerde sandal ağacı yağı ve zerdeçal içeren kremlerin deride soyulma ve eritem üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle zerdeçal kanseri tek başına tedavi edemez ancak bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi nedeni ile kanser tedavisi esnasında kullanılabilir.

Kefir, sütün 50 ye yakın yararlı bakteri ve maya ile fermente edilmesi ile yapılır. Orta Asya’ da uzun yıllardır kullanılan probiyotik özellikleri olan bir içecektir. Bazı hayvan deneyleri ve laboratuvarda yapılan hücre çalışmaları kefirin kanser hücreleri üzerinde olumlu etkisinden söz ediyorsa da insanlarda kanseri tedavi ettiğine dair hiçbir çalışma yoktur..Ancak bağışıklık sistemi üzerinde çok olumlu etkilere sahip olan ve bilinen yan etkisi olmayan kefiringünde iki kez tüketilmesini kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarımıza destek tedavisi olarak öneriyoruz.

Sağlıklı kişilerin de düzenli kefir tüketmesi bağışıklık sistemlerini olumlu etkilerken ayrıca kan şekerini dengede tutar, kolesterolü düşürür.

Zakkum İlk kez 70 li yıllarda duyulmaya başlayan zakkum ( NeriumOleander ) uzun yıllar gündemi işgal etti ve ‘’kanserde mucize’’ başlıklarının öncüsü oldu. Yüzlerce umutsuz hastanın iyileştiği haberleri yayılınca Marmaris bir şifa kapısı olarak görüldü ve o dönem bir çok hasta standart tedavileri bırakıp ‘’Zakkum Tedavisi’’ ne başladı, ancak istenmeyen sonuçlar artınca bakanlık sınırlayıcı önlemler aldı. Üstelik 1992 de ilaç patenti ABD kökenli PharmaceuticalVenturesThrust adlı firma tarafından satın alınınca ‘’mucize ilaç ‘’ yabancılara kaptırılmış oldu! Ancak laboratuvar çalışmalarında, belirli kanser hücreleri dizisi üzerinde öldürücü ve büyüme engelleyici bir etki gösteren aynı zamanda prostat kanseri hücrelerinin radyoterapiye duyarlılığını artırdığı iddia edilen ilacın sadece faz 1 çalışması yayınlanmıştır. Kanser hastaları üzerinde etkisi faz 2 ve 3 çalışmalarda kanıtlanabilse, patenti alan firmayı dünyada 1 numara yapacak olan ilaç her nedense yıllar sonra kanser tedavisi için değil ‘’bağışıklık sistemini güçlendirici’’ olarak piyasaya çıkartılmıştır.