Ana Sayfa Hukuk&Etik Kanser Mikrobiyomu Üzerine Etkili Bir Makale Yayımlandığı Dergi Tarafından Geri Çekiliyor

Kanser Mikrobiyomu Üzerine Etkili Bir Makale Yayımlandığı Dergi Tarafından Geri Çekiliyor

Söz konusu çalışmanın kan örneğinden elde edilen mikrop karışımının tümörü ortaya çıkarabileceği iddiası, başka araştırmalara ve bulguların bir şirket tarafından ticari amaçlarla kullanılmasına yol açmıştı.

Journal retracts influential cancer microbiome paper

İnsanlardaki farklı kanserlerle ilişkili spesifik mikrobiyal imzaları tanımladığını iddia eden son derece etkili bir makale, dergi editörlerinin sonuçların desteklenmediğini tespit etmesi üzerine geri çekildi.

Araştırmada, insan vücudundaki spesifik, yerleşik mikroorganizmalar ile kanserin varlığı ve türü arasındaki ilişkileri bazen %100’e yaklaşan doğrulukla tespit etmek için makine öğrenimi algoritmaları kullanıldı. 2020’de Nature dergisinde yayımlanan çalışma, diğer çalışma gruplarının yanı sıra bir şirketin de çalışma sonuçlarını kanserin erken tanısına yarayacak araçlara dönüştürmesine yönelik takip eden çok sayıda çalışma yapılmasına yol açtı. Ancak, eleştirmenlerin yöntemde hatalar olduğunu iddia etmesinin ardından bulgular incelemeye alındı. Bunun sonucunda dergi ilk olarak Şubat ayında bir editör notu yayımladı ve sonunda bugün makaleyi geri çekti.

Nature’ın geri çekme bildiriminde, “İleri sürülen sorunların yayın sonrası uzman hakem incelemesi ve yazarların yanıtları doğrultusunda makaledeki bazı bulguların etkilendiği ve ilgili sonuçların artık desteklenmediği doğrulandı” ifadesine yer verildi. Tüm yazarların karara katıldığı da eklendi.