Ana Sayfa İlaç Kanser hücrelerini doğrudan hedef alan virüse sahip ilaç ilk hastaya verildi

Kanser hücrelerini doğrudan hedef alan virüse sahip ilaç ilk hastaya verildi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Hope Ulusal Tıp Merkezi’nde kanseri yenmesi umulan bir ilaç ilk defa bir kanser hastasına verildi. euronews

Imugene şirketi ile ortaklaşa geliştirilen ilaç, kanser hücrelerini doğrudan hedef alan bir virüs kullanıyor ve aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmeyi hedefliyor.

Mevcut kanser ilaçları ile kombine edilmesi planlanan ilacın ilerlemiş kanser tümörlerine karşı da etkili olması umuluyor.

Genetiği değiştirilmiş virüs kanser hücrelerini enfekte edip onlara zarar vermenin yanında bağışıklık sisteminin bu hücreleri tanımasını da sağlıyor.

Bu strateji ile araştırmacılar özellikle ileri evrelerdeki tümörlere karşı da daha etkili sonuç alınabileceği kanısında. Laboratuvar testlerinde virüsün kolon, akciğer, meme, yumurtalık ve pankreas kanseri tümörlerinin boyutunu “önemli ölçüde” küçülttüğünü belirten yardımcı doçent Daneng Li, “Şimdi immünoterapinin gücünü daha da artırmanın zamanı geldi ve CF33-hNIS’in hastalarımızın kanserle savaşta aldıkları sonuçları iyileştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz” diyor.

Faz I 2025’e kadar sürecek

Vaxinia ilk etapta en az iki farklı tedavi denenmiş fakat metastaz oluşturmuş tümörlere sahip 100 kanser hastasında denenecek. Faz I olarak adlandırılan bu süreçte hastalar ilacı tek başına ya da bir immünoterapi ilacı Pembrolizumab ile kombine şekilde alacak.

Bu fazda araştırmacılar hastaların Vaxinia’ya yanıt verip vermediğini, kanserin ilerleyip ilerlemediğini ve hayatta kalma oran ve sürelerinin uzayıp uzamadığını gözlemleyecek. Faz I’in 2025 başlarında tamamlanması bekleniyor.