Ana Sayfa Hukuk&Etik Kanal tedavisi yapılan dişlerin kalp hastalıkları, sistemik rahatsızlıklar, iktidarsızlık ve hatta kansere...

Kanal tedavisi yapılan dişlerin kalp hastalıkları, sistemik rahatsızlıklar, iktidarsızlık ve hatta kansere yol açabileceğini iddiası!…

Geçtiğimiz günlerde  bazı yazılı ve görsel basında kanal tedavisi ile ilgili  bilimsel temele dayanmayan bilgiler yansıtıldı. Kanal tedavisi yapılan dişlerin kalp hastalıkları, sistemik rahatsızlıklar, iktidarsızlık ve hatta kansere yol açabileceğini iddia eden ve toplumda yanlışanlaşılmaya yol açabilecek ifadeler yer aldı.

Bu yanlış ve asılsız iddialar nedeniyle Türk Dişhekimleri Birliği ve Türk Endodonti Derneği bir açıklama yapmak zorunluluğunu duymuştur.

Kanal tedavisinin sistemik hastalıklara neden olması, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bir iddiadır. Daha da üzücü olan;  bazı diş hekimlerin  televizyon programlarında bu asılsız tezi doğrular nitelikte konuşmalar yaparak toplumun kafasını karıştıracak söylemlerde bulunmasıdır.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Türk Endodonti Derneği olarak, kanıta dayalı diş hekimliğinden yoksun bu tür açıklamaları yanıltıcı ve zararlı bulmaktayız. Kanal tedavisi, bilimsel ve biyolojik esaslara dayanan, iyi ve kuralına uygun yapıldığı; bir insanın doğal uzvunu kaybetmesinin önüne geçen son derece önemli bir tedavi yöntemidir. Yıllar boyunca yapılan bilimsel araştırmalar, doğru yapılmış bir kanal tedavisinin başarısının son derece yüksek olduğunu göstermektedir. Topluma yanlış bilgilerin iletilmesi; insan sağlığını ve doğal organları yok saymaktan başka bir şey değildir. Ve ayrıca bilimi ve mesleği değersizleştirmektir.

Kanal tedavisi işleminin; tedavi kuralına uygun şekilde yapıldığı takdirde diş çekiminin önüne geçen ve tercih edilmesi gereken güvenilir bir yöntem olduğunu bir kez daha tekrarlar, halkımıza doğal dişlerini kullandıkları sağlıklı günler dileriz. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı
Celal Korkut Yıldırım
Türk Endodonti Derneği
Başkanı
Prof.Dr. M.Baybora Kayahan

 

Kanal tedavisi işleminin bilimselliği ve bireyin sağlığı açısından gerekliliği konusunda ayrıntılı bilgi içintıklayınız.