Ana Sayfa Biyoteknoloji Kanadalı ilaç firması Medicago, GSK işbirliği ile yüzde 71 etkili bitki bazlı...

Kanadalı ilaç firması Medicago, GSK işbirliği ile yüzde 71 etkili bitki bazlı Covid-19 aşısı geliştirdi

Kanadalı ilaç firması Medicago ürettikleri bitki bazlı Covid-19 aşısının koronavirüse karşı yüksek koruma sağladığını açıkladı. Firma Kanada’da ve dünyada yeni aşıları için onay almak üzere başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Medicago and GSK announce positive Phase 3 efficacy and safety results for adjuvanted plant-based COVID-19 vaccine candidate

Quebec merkezli firma son aşama çalışma sonuçlarına göre ürettikleri iki doz aşının Delta varyantı dahil virüsün bütün mutasyonları için yüzde 71 etkili olduğunu bildirdi. Firma deneyler sırasında Omicron varyantının henüz ortaya çıkmadığının ve bu nedenle araştırma çalışmalarının bu varyantı içermediğinin altını çizdi.

Firma Kanada’da onay için derhal başvuruda bulunacaklarını, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve diğer ülkelerde de onay arayışına gireceklerini belirtti.

Medicago’nun yan etkileri neler?

Medicago’nun çalışmasında 24 bin yetişkine ya aşı ya da etkisiz sıvı verildi ve bu kişilerin Covid-19 hastalığı ve belirtilerine karşı durumu takip edildi.

Firma aşı olduktan sonra en fazla üç gün süreyle ateş ve yorgunluk gibi “hafif ve orta” yan etkilerin hissedildiğini, aşının güvenliğiyle ilgili bika sorunlarla karşılaşılmadığını bildirdi.

Bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan araştırma sonuçlarıyla ilgili henüz bağımsız uzman değerlendirmesi bulunuyor.tamamı için kaynağa bknz