Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Kalp Pilleri ve İnsülin Pompalarına Siber Saldırı Riski!

Kalp Pilleri ve İnsülin Pompalarına Siber Saldırı Riski!

İnfrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü Can Sobutay

Uluslararası pazarda çok satılan bir insülin pompasında Ağustos 2021’de keşfedilen güvenlik açıklarının, siber saldırganların hastalara uzaktan çift doz ilaç vermelerini mümkün kıldığını ortaya çıkardı. Bu olay, endüstri genelinde tıbbi cihaz güvenliğindeki büyük boşlukları gözler önüne serdi. Kalp pilleri, insülin pompaları gibi internete bağlı olarak çalışan tıbbi cihazların kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Bu cihazlar; hastalara daha güvenli ve uygun tedavi fırsatı sunuyor, hastalığın seyrinin takibi açısından da önemli avantajlar sağlıyor. Ancak bu cihazlar ve üzerinde çalıştıkları ağlar, siber güvenlik açısından yeterli önlem alınmadığı takdirde; kimlik bilgilerinin çalınmasından tedavi süreçlerinin kesintiye uğramasına kadar uzanabilen pek çok kritik süreci de beraberinde getirebiliyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İnfrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü Can Sobutay, “Sağlık kuruluşlarının özellikle altyapıyı güvenceye almak, güvenlik açıklarını yamalamak ve sistemleri güncellemek için siber güvenlik yatırımlarını artırmaları şart. Ayrıca siber güvenlik bilincini artırarak personellerinin bu konudaki eğitim düzeyini yükseltmeleri kritik öneme sahip” dedi.