Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kalp Krizi Sırasında Ne Olur?

Kalp Krizi Sırasında Ne Olur?

Kalp krizi veya miyokard enfarktüsü, oksijen bakımından zengin kan kalp kasının bir kısmına ulaşmadığında meydana gelir.

Kalp krizi veya miyokard enfarktüsü (MI), kalp kasının (miyokardiyum) bir kısmına kan akışının engellenmesi ve organın o kısmına yeterince kan gitmemesidir. 

Kanlanmaları azaldığında, kalpteki kas hücreleri hasar görür ve ölür. Kan akışı olmadan ne kadar çok zaman geçerse, kalp kasındaki hasar o kadar büyük olur. Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) göre, MI’lere çoğunlukla kalp kasına kan sağlayan arterlerdeki tıkanıklıklar neden olur . Bu arterlerde plak birikmesi, ABD’de en yaygın kalp hastalığı türü olan koroner arter hastalığı (KAH) olarak bilinir.

Heart Attack and Sudden Cardiac Arrest Differences

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 805.000 kişi kalp krizi geçiriyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, 5 kalp krizinden biri “sessiz”, yani göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi belirgin semptomların olmaması nedeniyle fark edilmedikleri anlamına geliyor . Harvard Health’e göre sessiz kalp krizleri kadınlardan çok erkekleri etkiliyor .

Heart Disease Facts

JAMA Network Open dergisinde yayınlanan 2019 tarihli bir araştırmaya göre, kalp krizi geçiren Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık %12’si olaydan sonraki bir ay içinde ölüyor ; bu ölüm oranı, 2014 yılında Medicare yararlanıcılarından toplanan verilere dayanmaktadır. 

Twenty-Year Trends in Outcomes for Older Adults With Acute Myocardial Infarction in the United States

Kalp krizi ile kalp durması aynı şey değildir. AHA, birincisinin bozuk kan dolaşımından kaynaklandığını, oysa kalp durmasının organdaki elektriksel bir arıza nedeniyle kalbin aniden durmasıyla meydana geldiğini söyledi.

Kalp krizi sırasında ne olur? 

Kalp krizi, dakikalar veya saatler içinde yaşanan tıbbi bir acil durumdur, ancak bu olayın zemini yıllar veya on yıllar öncesinden hazırlanır.

Kalp kaslı bir organdır. Ortalama bir yetişkin kalbi günde 100.000 kez atar ve her dakika yaklaşık 1,5 galon oksijenli ve besin açısından zengin kanı vücuttan geçirir. Kan ilk önce kalpten akciğerlere gider ve burada yeniden oksijenlenir ve beyne, sindirim sistemine ve vücudun geri kalan dokularına oksijen ve besin sağlamak için arterlere pompalanmak üzere kalbe dönmeden önce.

AHA’ya göre, çoğunlukla bir MI’ye giden yolda, kalp kasına oksijen ve besin sağlayan iki ana koroner arter, büyük ölçüde arter duvarlarında yağ plaklarının birikmesi olan ateroskleroz nedeniyle yıllar ve on yıllar boyunca daralır . Cleveland Clinic’e göre aterosklerotik plakların dışı sert, içi yumuşaktır ve atardamarların sertleşmesine neden olur .

AHA / What is a Heart Attack?

Bazen plakların sert dış yüzeyi çatlayabilir ve trombosit adı verilen kan bileşenleri çatlaklara yapışarak arteri daha da daraltan kan pıhtıları oluşturur.  

Arterler, yıllarca süren ateroskleroz nedeniyle zaten daralmışsa, pıhtı kalbe giden kan akışını tamamen engelleyebilir. Plak parçaları da kırılabilir ve arterden geçerek tıkanıklığın hızla kötüleşmesine neden olabilir. Bu tür blokajlar kalp krizine neden olabilir ve birkaç dakika içinde kalpteki kas hücreleri hasar görerek ölmeye başlar. 

Penn Medicine’e göre, daha az yaygın olarak, koroner arterlerin duvarlarındaki ani bir spazm veya kasılma, miyokarda kan akışını engelleyebilir ve kalp krizini tetikleyebilir . Bu spazmlar en sık olarak sigara içen kişilerde ve yüksek kolesterolü veya yüksek tansiyonu olan kişilerde görülür ve spazmlar bazen diğer tetikleyicilerin yanı sıra alkol yoksunluğu veya uyarıcı kullanımı ile tetiklenebilir.  

Kalp krizinin uyarı işaretleri nelerdir? 

CDC / Heart Attack Symptoms, Risk, and Recovery

tamamı için kaynağa bknz

“Gelecek Vizyonumuz Toplumun Özellikle Kardiyovasküler Hastalıklar Yönünden Sağlık Kalitesini Daha İyi Seviyelere Ulaştırabilmek”