Ana Sayfa Hukuk&Etik “Kadınların iş hayatında yaşadığı eşitsizlik kalkınmanın önündeki en büyük engel”

“Kadınların iş hayatında yaşadığı eşitsizlik kalkınmanın önündeki en büyük engel”

Dr. Gülçin Türkmen

Kadınların iş hayatına dahil olmasının güçlü yarınların temelini oluşturduğunu ifade eden Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Gülçin Türkmen Sarıyıldız, “Kadınların iş hayatında yaşadığı eşitsizlik kalkınmanın önündeki en büyük engel” dedi.

Türk kadınının uluslararası arenada büyük başarılar elde ettiğini dile getiren Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Gülçin Türkmen Sarıyıldız, “Sosyal ve ekonomik alanlarda önemli roller üstelenen kadınlarımız, aydınlık geleceğimizin mimarıdır” dedi.

Cinsiyet eşitsizliğinin halen günümüzde en önemli sorunların başında geldiğini kaydeden Sarıyıldız, kadınların iş hayatında yaşadığı eşitsizliğin kalkınmanın önündeki en büyük engel olduğunun altını çizdi.

Kadınların eğitim almasının ve iş hayatına dahil olmasının güçlü yarınların temelini oluşturduğunu ifade eden Sarıyıldız, “Ülkeler için sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesinde kadının iş hayatına katılımı büyük önem arz ediyor. Her alanda üreten kadın, ülke ekonomisinin geleceğinde önemli rol oynuyor. Kadınları çalışma hayatına katmadan ekonomik kalkınmayı sağlamak mümkün değildir. Çalışan kadın geleceğin teminatıdır” diye konuştu.

BİLİM VE SİYASETTE DAHA ÇOK KADIN

Cinsiyet eşitsizliğine karşı eğitimin yanı sıra bilinçlendirme ve farkındalığın sağlanmasının da gerekliliğine vurgu yapan Sarıyıldız, Türk kadınının uluslararası arenada büyük başarılar elde ettiğini ve bu başarıların her kesime örnek olması gerektiğini söyledi. Sosyal ve ekonomik alanlarda önemli roller üstelenen kadınlarımız, aydınlık geleceğimizin mimarıdır” diyen Sarıyıldız, bilim, siyaset ve kamu alanlarında kadının adını daha çok duymayı umduklarını dile getirdi.

VERİMLİLİK ARTIYOR

Dünya genelinde pek çok alanda kadınların görünürlüğünün giderek artmasına rağmen hala yöneticilik düzeyinde kadınların erkeklere göre daha az oranda yer aldığını belirten Sarıyıldız, yapılan araştırmaların daha fazla kadının üst düzey mevkide bulunmasının verimliliği arttığını ortaya koyduğunu söyledi.

Medicana Sağlık Grubu çalışanlarının %63’ünü kadınların oluşturduğunu ve böyle bir grubun Ankara Hastanesi kadın yöneticisi olarak, kadın istihdamına büyük önem verdiklerini belirten Sarıyıldız, “Medicana Ankara Hastane personelimizin ve yöneticilerimizin yaklaşık yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Kadın istihdamının kurumlara ve ülkelere sunduğu katkıyı biliyor ve bu konuyu önemsiyoruz. Bundan dolayı Medicana Sağlık Grubu olarak, kadın çalışan sayısının artırılmasına öncülük yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Sarıyıldız, tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.