Ana Sayfa GETAT Kadın Sağlığında Fonksiyonel Tıp İstanbul’da Tartışılacak

Kadın Sağlığında Fonksiyonel Tıp İstanbul’da Tartışılacak

Prof. Dr. Cihat Ünlü

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) tarafından düzenlenecek olan TAJEV Fonksiyonel Tıp Kongresi, “Kadın Doğum Pratiğinde Bütüncül ve Modern Yaklaşımların Sentezi & Mikrobiyota” temasıyla, 2-3 Haziran 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Fonksiyonel Tıp,  hastalıkların, rahatsızlıkların nasıl ve neden oluştuğunu belirlemekte ve her birey için hastalığın temel nedenlerini ele alarak ve bütünü iyileştirerek sağlığa kavuşturmaktadır. Bütüncül tıp uygulamaları, son yıllarda kadın sağlığı alanında da bilimsel çalışmalarda öne çıkmaktadır.

Bütüncül Tıp Kadın Sağlığında Da Öne Çıkıyor

TAJEV Başkanı ve Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, kongre hakkında yaptığı değerlendirmede, “Kadın hastalıkları ve doğum alanında sürekli yeni gelişmeler devam ediyor. Branşımız çok hızlı gelişirken, TAJEV olarak, bütüncül tıp alanındaki gelişmeleri takip etmeyi ve biriken bilgileri meslektaşlarımızla paylaşmayı amaçlıyoruz. Cleveland Clinic Foundation ve George Washington Üniversitesi’nde bütüncül tıp merkezlerinin açılması bu alana dair bilgileri ve gelişmeleri takip etmenin ülkemiz için de ufuk açıcı olduğunu düşündürüyor” dedi.

Kongrenin ana temasının kadın hastalıkları ve doğum alanında bütüncül tıp uygulamalarını modern tıp yöntemleriyle birleştirmek olduğunu ifade eden Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Yaprak Üstün ise, “Bütüncül tıp, hastalığın kök nedenini belirlemeye odaklanan sistem biyolojisi temelli bir yaklaşımdır. Her ayırıcı tanı, bireyin hastalığına katkıda bulunan pek çok etmenden biri olabilir. Hastalığın niçin ve nasıl oluştuğunu araştırır. Bu model, hastaları ve hekimleri birlikte çalışmaya teşvik eden bireyselleştirilmiş, hasta merkezli, bilime dayalı bir yaklaşımdır” dedi.

Ünlü Amerikalı Naturopatik Tıp Uzmanı Da Katılacak

Prof. Dr. Cihat Ünlü, Amerikalı ünlü Naturopatik Tıp Doktoru Penelope McDonnell’in TAJEV Fonksiyonel Tıp Kongresi’nde yer alacağını belirterek, “Dr. McDonnell, sağlığı korumak için birincil strateji olarak önleme üzerine odaklanmakta, ayrıca çeşitli otoimmün hastalıkları, sindirim problemlerini, kronik yorgunluğu, fibromiyaljiyi, yaşlanmayı ve tiroid dengesizliğini etkili bir şekilde tedavi etmekte ve yönetmektedir. Dr. McDonnell kongremizde, ‘Sağlıklı Gebeliğe Bütünsel Yaklaşımla Hazırlanmak’ ve ‘Menopoza Geçiş Sürecini Bütünsel Destekle Kolaylaştırmak’ başlıklarında yapacağı keynote sunumlarıyla tecrübelerini katılımcılarla paylaşacaktır” diye belirtti.

Prof. Dr. Ünlü ayrıca, kongre bilimsel programında kadın doğum alanındaki bütüncül tıp uygulamalarının sunulacağını ve katılımcıların görüş, öneri ve tecrübeleriyle de zenginleşeceğini ifade ederek, “Endometriozis, Polikistik over sendromu, Menopoz-osteoporoz, İnfertilite, Kontrasepsiyon, Östrojen detoksifikasyonu, Laboratuvar testleri, Diyet uygulamaları, Kadın doğum pratiğinde magnezyum, demir, omega 3 ve çinko kullanımı, Kadın cinsel işlev bozuklukları gibi başlıklarda alanında söz sahibi olan bilim insanları sunumlarını gerçekleştirecektir” dedi.

Kongre ile ilgili detaylar ve bilimsel program https://tajevfonksiyoneltip.org/ adresinde yer alıyor