Ana Sayfa Hukuk&Etik Kadın doktor adaylarına ayrımcılığa Japon hükümetinden tepki

Kadın doktor adaylarına ayrımcılığa Japon hükümetinden tepki

Japonya’da Tokyo Tıp Üniversitesi’nin aile kurduktan sonra işi bırakmak istedikleri gerekçesiyle kadın adayların sınav sonuçlarını değiştirdiğine ilişkin iddialar hükümetin de gündeminde.

Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Yomiuri’nin üniversitenin 2011’den bu yana kadın öğrenci sayısını düşük tutmak amacıyla giriş sınavı sonuçları üzerinde değişiklik yaptığını ileri sürmesi üzerine hükümet harekete geçti.

Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Seiko Noda, söz konusu iddiaların son derece ciddi ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

Çalışma Bakanı Katsunobu Kato da tıp mesleğini seçen ve bu kariyere devam eden kadınlara daha fazla destek veren bir ortama ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Eğitim Bakanı Yoşimasa Hayaşi ise kadın doktor adaylarına böyle bir ayrımcılık yapılmasının kesinlikle kabul edilmeyeceğini belirterek, harekete geçmeden önce üniveristedeki soruşturmanın sonucunu almayı beklediklerini söyledi.

Üniversitenin halkla ilişkiler bölümünden yapılan açıklamada, yetkililerin Yomiuri gazetesinin haberini hayretle karşıladığı ve iddiaların inceleneceği aktarılmıştı.

 

tamamı için kaynağa bakınız