Ana Sayfa Biyoteknoloji IV. Doz Uygulanmalı mı?

IV. Doz Uygulanmalı mı?

Pfizer CEO Albert Bourla

BA.2

WHO’ya göre 25 Ocak itibarıyla küresel GISAID veri tabanına gönderilen örneklerin yaklaşık yüzde 99’u bu alt varyanttı. BA.1 ve BA.2 benzer alt varyantlar ama aralarında 20 mutasyon farkı oluşmuş./ BBC

İlk laboratuvar araştırmalarının ön sonuçları iki doz aşının Omicron varyantı karşısında yeterli olmayacağına işaret etti ve bu nedenle İngiltere de dahil birçok ülkede güçlendirici aşı kampanyası yürütüldü.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan sosyal medya hesabından uyarıda bulunmuştu: ” Omicron’da 2 doz aşı yetişkinde de ancak % 18 koruyor. 3. doz koruyuculuğu % 80’in üzerine çıkarıyor.”

Pfizer CEO’su Bourla’ya göre ise Koronavirüs aşısının dördüncü dozuna ihtiyaç var!

Sputniknews: CBS kanalında ‘Face the Nation’ programında konuşan Bourla, “Çok sayıda varyant yolda. Omicron bizim sağladığımız bağışıklık korumasını oldukça iyi biçimde delebilen ilk varyanttı. Üçüncü doz sonrası edinilen koruma yeterince iyi, hastaneye yatış ve ölümleri önleme açısından bir hayli iyi” ifadelerini kullandı.

Ancak üçüncü dozdan sonra edinilen korumanın Omicron gibi bir varyanta karşı uzun sürmediğini vurgulayan Bourla, “Şu anda dördüncü doz gerekiyor” dedi.

4th dose of COVID-19 vaccine will be needed, Pfizer’s CEO says

Hem Omicron hem de koronavirüsün diğer varyantları için ortak bir aşı üretme hedefleri olduğunu da yineleyen Bourla, “Amaç en az 1 yıl koruyuculuk sağlayacak bir şey ortaya koymak” mesajı verdi.

Dip notlar:

Herkes için dördüncü bir doz gerekli olmayabilir, ancak doktorlar bunu risk altındaki gruplar için önerebilir.

4. doz konusunda CDC den ihtiyaç açıklaması gelmedi. Destek dozlarının zamanlaması konusunda küresel bir fikir birliği yoktur, ancak önerilen minimum aralık yaklaşık 3-4 aydır.

Şimdiye kadar dördüncü bir doza duyulan ihtiyaçla ilgili veriler eksiktir ancak yakın zamanda yayınlanan araştırmalarda azalan bağışıklığı tekrar geri yükleyebileceğini gösteriyor;

4th Dose COVID mRNA Vaccines’ Immunogenicity & Efficacy Against Omicron VOC