Ana Sayfa Tıp&Sağlık İnsan Antikoru, Opioid Doz Aşımı İçin Güçlü Bir Tedavi Olduğunu Kanıtladı

İnsan Antikoru, Opioid Doz Aşımı İçin Güçlü Bir Tedavi Olduğunu Kanıtladı

Araştırmacılar, opioid fentanil ve türevlerini hedefleyen, ilacın etkilerini bloke eden ve aşırı dozu mevcut tedavilerden daha iyi olan  bir insan antikoru geliştirdiler.

Bekleyen klinik deneylerle, yeni antikor tedavisi, hayatı tehdit eden opioid doz aşımlarını tedavi etmenin daha etkili bir yolu olabilir.

Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, karfentanil ve diğer fentanil varyantlarına bağlanan ve potansiyel olarak ölümcül aşırı dozun etkilerini şu anda mevcut tedavilerden daha etkili bir şekilde tersine çeviren bir insan antikoru geliştirdiler.

Çalışmayı yürüten  Kim Janda, “Bu antikorun opioid kriziyle savaşmak için değerli yeni bir silah olmasını bekliyoruz” dedi.

Araştırmacılar, Fentanil ve türevlerine karşı antikor oluşumunu sağlamak için tasarladıkları bir molekülle fareleri aşıladılar. Sıçanlar, insanlara uygulandıklarında istenmeyen bir bağışıklık tepkisini tetiklemekten kaçınmak için insan antikorları üretecek.

Araştırmacılar, karfentanil ile güçlü bir şekilde bağlanan birkaç antikor belirlediler ve en güçlü olanı seçtiler, onu daha hafif olacak şekilde değiştirdiler ve bu nedenle kan dolaşımına daha hızlı girdiler ve kanda daha uzun süre aktif olacak şekilde  değiştirdiler.

En yaygın antikor türü olan karşılık gelen immünoglobulin G (IgG) antikorunun antijen bağlama özelliklerini koruyan küçük boyutlu bir yapay yapı olan tek zincirli değişken fragman (scFv) formatında oluşturuldu.

Sıçanlarda C10-S66K adı verilen optimize edilmiş scFv antikorunu test eden araştırmacılar, bunun karfentanilin beyin üzerindeki etkilerini azaltmada güçlü olduğunu buldular. Enjekte edildiğinde, yoğun carfentanil maruziyetinden 15 dakika sonra solunum depresyonunu tersine çevirdi. Yaklaşık 40 dakika sonra, etki naloksonun ürettiğinden daha güçlüydü ve iki saat sonra artmaya devam ederken, nalokson 30 dakikada zirve yaptı ve hızla düştü.

Karfentanil ve fentanil ile bağlı C10-S66K’nın yapısını incelemek için kullanılan X-ışını kristalografisi, antikorun çoklu fentanil türevlerine iyi bağlanacağını ancak nalokson tedavisine müdahale etmemesi gerektiği öne sürüldü.

C10-S66K antikorunun klinik denemesinin bir ay içinde yapılması planlanıyor. Bu arada FDA, CSX-1004 antikorunun tam uzunluktaki bir IgG versiyonunun, yine bu ay başlaması planlanan fentanil doz aşımını önlemeye yönelik klinik deneylerde kullanılmasını onayladı.