Ana Sayfa Tıp&Sağlık İlk ay ile bir yıl içinde kardiyovasküler komplikasyonlar geliştirme riski yüksek!

İlk ay ile bir yıl içinde kardiyovasküler komplikasyonlar geliştirme riski yüksek!

ABD’de federal sağlık verilerinin derinlemesine analizi, COVID-19 geçiren kişileride infeksiyondan sonraki ilk ay ile bir yıl içinde kardiyovasküler komplikasyonlar geliştirme riskinin arttığını göstermektedir. Bu tür komplikasyonlar arasında yıkıcı kalp ritimleri, kalp iltihabı, kan pıhtıları, felç, koroner arter hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği ve hatta ölüm sayılabilir.

COVID-19 infections increase risk of heart conditions up to a year later

St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi ve St. Louis Sağlık Sistemi Veteran İşleri’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışmaya göre, bu tür sorunlar infeksiyondan önce sağlıklı olan bireylerde ve COVID-19 infeksiyonunu hafif geçirmiş kişilerde bile görülüyor.

Washington Üniversitesi’nde tıp doçenti olan kıdemli yazar Ziyad Al-Aly, “İnsanların kalplerinde neler olup bittiğine daha yakından bakarak COVID’nin uzun vadeli etkileri üzerine geçmişteki araştırmamızı geliştirmek istedik” dedi . “Gördüklerimiz iyi değil. COVID-19 ciddi kardiyovasküler komplikasyonlara ve ölüme neden olabilir. Kalp, kalp hasarından sonra yenilenmez veya kolayca iyileşmez. Bunlar insanları ömür boyu etkileyecek hastalıklardır.”

NATURE / Long-term cardiovascular outcomes of COVID-19

“COVID-19’lu 153.760 kişiyi, 5.637.647 güncel kontrolü ve 5.859.411 tarihi kontrolü (toplamda 12.095.836 kişi-yıllık takibe karşılık gelir) kapsayan bu çalışmada, enfeksiyonun ilk 30 gününün ötesinde, COVID-19’lu kişilerin , serebrovasküler bozukluklar, aritmiler, inflamatuar kalp hastalığı, iskemik kalp hastalığı, kalp yetmezliği, tromboembolik hastalık ve diğer kalp rahatsızlıkları dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklara ilişkin artan riskler ve 12 aylık yükleri sergiledi. Riskler yaş, ırk, cinsiyet ve obezite, hipertansiyon, diyabet, kronik böbrek hastalığı ve hiperlipidemi dahil olmak üzere diğer kardiyovasküler risk faktörlerinden bağımsız olarak belirgindi; COVID-19’a maruz kalmadan önce herhangi bir kardiyovasküler hastalığı olmayan kişilerde de belirgindi, Bu risklerin düşük kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kişilerde bile ortaya çıkabileceğine dair kanıt sağlar!”