Ana Sayfa Eczacılık İlaç ve Tıbbi Malzeme Yardımları Hakkında Önemli Uyarı!

İlaç ve Tıbbi Malzeme Yardımları Hakkında Önemli Uyarı!

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve  kısa süre arayla meydana gelen depremler  sonrasında, gönüllü eczacıların bölgeye sevk edilmesi ve sahra eczanelerin kurulmasıyla depremzedelerin ilaca erişimi ilk günden itibaren eczacılarımız tarafından sağlanmaya çalışılmaktadır.

Deprem bölgesine yönelik ilaç ve tıbbi malzemelerin hastanelere ve sahra eczaneleri aracılığıyla depremzede vatandaşlarımıza ulaştırılması T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odalarının koordinasyonu çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Halkımız tarafından ilgili kurumlar vasıtası dışında yapılan ve iyi niyetli olduğundan şüphe etmediğimiz evlerden toplanan ilaç yardımları, deprem bölgesindeki ilaç ve tıbbi malzeme eksikliğini gidermekten ziyade bölgede görevli sağlık profesyonellerinin işini zorlaştırmaktadır.

Ayrıca ilaç ve tıbbi malzemelerin saklanması, taşınması ve muhafaza edilmesi özel koşullara bağlı olduğundan eczacılar dışındaki kişilerin müdahalesi süreci aksatmaktadır. Dolayısıyla diğer kurum ve kişilerin ilaç toplamak suretiyle yardım sürecine müdahil olması bölgedeki koordinasyonu zayıflatmaktadır.

Deprem bölgesindeki ilaç ve eczacılık hizmetinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için vatandaşlarımızın T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları organizasyonları dışında ilaç yardımı girişiminde bulunmaması  önem arz etmektedir.

Halkımıza önemle duyurulur.

ANKARA ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU