Ana Sayfa Eczacılık İlaç stokları erimekte

İlaç stokları erimekte

Eczanelerde tehlike çanları çalıyor: İlaç stokları eridi

Eczanelerde ilaç krizi giderek büyüyor. Birçok antibiyotik, ateş düşürücü ve soğuk algınlığı ilaç eczanede bulunmazken, elinde ilaç bulunan eczanelerin ise ellerindeki stokları bitme aşamasına geldi.

‘DEPOLARDA İLAÇ YOK, ELİMİZDEKİ STOKLAR ERİYOR’

İlaç krizinin her geçen gün büyüdüğünü ifade eden Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, yüzlerce ilacın şu anda depolarda ve eczanelerde olmadığına dikkat çekti.

Oda Başkanı Balı yaşanan krizle ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Hasta sayılarının arttığı, yoğun salgınların olduğu bir dönemde ilaç yoklukları halk sağlığını tehdit eder duruma geldi. Yüzlerce ilaç ya hiç yok ya da ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Gece acillerden çıkan vatandaş önce telefonla eczaneleri arıyor, ilaç varsa gidiyor.

Birçok antibiyotik, ateş düşürücü, soğuk algınlığı gibi salgın dönemlerinde sıklıkla kullanılan ilaçlar piyasada yok. Kendi eczanemde bile birçok hastayı sadece antibiyotik yok diye geri göndermek zorunda kaldım. Şu anda depolarda ilaç yok, elimizdeki stoklar da eriyor.

Sanıyorum birkaç güne eczanelerin ellerindeki stoklarda tamamen bitecek. Artık doktorlara ‘Elimizde şu kadar sayıda şu ilaçlar var’ diye liste vermeye başladık.

Hastalar mağdur, eczacılar mağdur, doktorlar mağdur. Acilen önlem alınmazsa durum çok daha vahim bir hal alacak. Yetkililere en yakın nöbetçi eczaneye gidip içinde yaşadığımız kaosu görmeye davet ediyoruz. Bir kutu antibiyotik için hastaların elinde reçete ile eczane eczane dolandığını görsünler.”

‘ZAM GELECEK DİYE İLAÇLARI BEKLETİYORLAR’

tamamı için kaynağa bknz

İlaç yokluğu gündemden düşmüyor… Yok sayarak çözülemez!

PUSULA haber: Gaziantep’te yaşanan ilaç krizi tırmanmaya devam ediyor. Eczacılar ve vatandaşların ilaç yoklukları nedeniyle yaşadıkları sorunları gündeme taşıyan Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı Ecz. İrfan Demirci, sert açıklamalarda bulundu. Demirci, “İlaç yokları bir halk sağlığı sorununa dönüşüyor, yok sayarak çözülemez” dedi.

Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de ilaç krizi devam ediyor. Reçete edilen ilaçları almak üzere eczanelere giden vatandaşlar, ilaç yokluğu sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Eczanelerde yaşanan ilaç yoklukları için ses yükselten eczacılar, çözüm bekliyor.

 

ECZACI VE HASTA ZORDA!

Eczanelerde yaşanan soruna ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı Ecz. İrfan Demirci, ilaç krizinin yok sayılmaması gerektiğini söyledi. Demirci, ‘’İlaç yokları bir halk sağlığı sorununa dönüşüyor, yok sayarak çözülemez. Sağlığı sunan, yöneten, finanse eden; Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı. Eczacı ve hasta zorda, bu konuda adım atmanız gerekiyor.’’

HER 4 İLAÇTAN 1’İ YOK!

Açıklamalarını sürdüren Demirci, ‘’Gelinen noktada dört ilaçtan biri yok. Kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardan, bebeklerimizin çocuklarımızın soğuk algınlıklarında kullanılan antibiyotikler, ateş düşürücülere kadar birçok ilaç bulunamıyor.  Üstelik eczanede gelen gün gideni aratıyor” ifadelerini kullandı.

https://www.gazianteppusula.com/haber/12819884/ilac-yoklugu-gundemden-dusmuyor-yok-sayarak-cozulemez