Ana Sayfa İlaç İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı

İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı

İLAÇ SEKTÖRÜ İKMİB ÇALIŞTAYI’NDA BULUŞTU 

İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından 8-9 Ocak 2022 tarihlerinde Sapanca’da gerçekleştirildi. İlaç sektörünü bir araya getiren çalıştayda sektörün bugünkü durumu ve geleceği masaya yatırıldı.

İKMİB’in alt sektörlerine yönelik düzenlenen sektörel çalıştayların dördüncüsü 8-9 Ocak 2022 tarihlerinde ilaç sektörüne yönelik gerçekleştirildi. İki gün süren ve ilaç sektörüne yön veren tüm paydaşları bir araya getiren çalıştayda sektörün geleceği, öncelikli sorunları ve çözüm önerileri tüm yönleriyle ele alındı.

İKMİB ev sahipliğinde Sapanca’da yoğun bir katılımla düzenlenen “İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı”na, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Halit Süha Taşpolatoğlu, İKMİB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Tayfun Demir, İKMİB Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Ahmet Fethi Polat, İKMİB İlaç Sektörü Komite Başkanı ve TİM Delegesi Orhan Mutlu Topal ve İKMİB Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Ahmet Ünlü başta olmak üzere sektörün önde gelen firmaları, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) temsilcileri, ilgili dernek Başkanları ve temsilcileri ile üniversitelerden akademisyenler katıldı.

Stratejik Adımlar Belirlendi

Yapılan yuvarlak masa toplantılarında finansmana erişimden lojistiğe, yeni uluslararası regülasyonlardan yüksek katma değerli ürünlere kadar geniş perspektifte değerlendirme yapılırken, ortak akıl çalışmaları ile ilaç sektörünü geleceğe taşıyacak çözüm önerileri, kısa ve orta vadede atılması gereken stratejik adımlar belirlendi.

Adil Pelister: “Eczacılık ürün grubu ihracatımız yüzde 19,4 arttı” 

İlaç Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı’nda sunum gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İKMİB’in bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetler hakkında detaylı bilgiler verdi. İlaçların içinde bulunduğu eczacılık ürün grubunun ihracatının son 5 yılda 863 milyon dolardan 1 milyar 425 milyon dolara çıktığını dile getiren Pelister, “Eczacılık ürün grubumuzun ihracatı geçen yıl 2020 yılına göre yüzde 19,4 arttı. 2021 yılında 1,4 milyar dolar ihracat yaparken ithalatımız ise 6,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2021 yılında en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında ilk beş ülke sırasıyla Azerbaycan-Nahçıvan, Irak, İran, Trakya Serbest Bölge ve Almanya oldu. Bu beş ülkeye yapılan ihracat, sektörde yapılan toplam ihracatın yüzde 30,9’unu oluşturuyor. Azerbaycan-Nahçivan’a ihracatımız yüzde 145,75 artarken, İran’a ihracatımız ise yüzde 153,43 arttı. Bu yıl da ihracatımızın artış ivmesini sürdüreceğini öngörüyoruz” dedi.

“Kimya Teknoloji Merkezi’ni yıl sonuna kadar faaliyete almak istiyoruz”

İKMİB’in en önemli projesi Kimya Teknoloji Merkezi’nin (KTM) son durumuna ilişkin bilgi veren Pelister, “İKMİB Kimya Teknoloji Merkezi kurulum çalışmalarımız kapsamında bugüne kadar çeşitli toplantılar gerçekleştirdik ve önemli üniversite ve kuruluşlara ziyaretlerde bulunduk. Kimya sektöründeki firmalarımızın sertifikalarını alabileceği, akredite test ve laboratuvarların olduğu, start-up alanlarının olduğu, arama konferanslarının yapılabileceği aynı zamanda dijital kütüphanesinin olduğu bir Kimya Teknoloji Merkezi kuruyoruz. Fizibilite çalışmalarına devam ettiğimiz KTM’nin faaliyetlerini yürütebilmesi amacıyla “Kimya Araştırma Teknoloji ve İnovasyon Merkezi (KATİM) A.Ş” adıyla Ticaret Bakanlığımızın onayı ile şirketimizi kurduk. Öncelikle boya, plastik ve plastik mamulleri, kozmetik ve kauçuk sektörlerimize hizmet vermeye başlayacak Kimya Teknoloji Merkezimizi bu yılın sonuna kadar faaliyete almak üzere hazırlıklarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.