Ana Sayfa Eczacılık “İlaç fiyatlandırma politikasının değişmeye gidilmesi gerek”

“İlaç fiyatlandırma politikasının değişmeye gidilmesi gerek”

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan

“Türkiye’de ilaç krizine çözüm bulunamıyor”

Türkiye’de artan ilaç krizi ile ilgili konuşan İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Hayati önem taşıyan ilaçlar eksik” dedi / İlksesgazetesi-KEMAL ÖZKURT

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan,

İLAÇLARA UYGULANAN DÖVİZ KURU DEĞİŞMELİ
İlaçların bulunamamasıyla ilgili sistematik bir hata olduğunu ve bu sorunun ülkmizde yaşanan depremlerle birlikte daha çok gündeme geldiğni ifade eden Sayılkan, fiyatlandırma politikasının değişmeye gidilmesi gerektiğini, aksi takdirde hem vatandaşın bulamadığı ilaç sayısının artacağını, hem de eczacıların maddi zararlarının artacağını belirtti. Sayılkan, “Bazı ilaçların bulunamadığını depremden önce de yüksek sesle söylüyorduk. Araya deprem girdiği için önceliğimiz o bölgeye ilaç yetiştirmek oldu. İthal ilaçlarla ilgili sorun devam ediyor. Çünkü Türkiye’de ilaç fiyatlarını belirleyen sistemde ilaçlara özel bir döviz kuru var. Yaklaşık 10 Lira olarak belirlenmiş. Bir yılda 3 düzenleme yapılmasına rağmen sisteme oturmadı. Gerçek döviz kurundan daha düşük. Dolayısıyla ithal ilaçta büyük sorun yaşanıyor. İlaçların önemli bir kısmının ham maddelerinin, yan ürünlerinin ve ambalaj maddelerinin ithal ürün olduğunu düşünürsek, sektörde yaşanan sorun kafamızda canlanabilir. Bu döviz kurunu düşük tutarak ilaç harcamalarında ve sağlık harcamalarında tasarruf etmek doğru bir yaklaşım deği. Bu poltika uzun zamandır devam ediyor ve her yıl bu sorunla karşılaşıyoruz. Özellikle son birkaç yıldır makas açıldığı için daha çok dikkat çekiyor. İnsanlar kapı kapı ilaç arıyor, yurt dışından kendi ilaçlarını getirmeye çabalıyor. Yaşamın temeli ‘sağlık’ diyoruz, insan sağlığı herşeyden önemli diyoruz ama insanların sağlıklı bir şekilde ilaç alması noktasında tasarruf tedbirlerini ve finansmanla ilgili sıkıntıları öne sürüp vatandaşı mağdur ediyorlar” diye konuştu.

‘AKILLI İLAÇ’ TÜRKİYE’YE UYMUYOR
Avrupa genelinde kullanılan ‘Akıllı İlaç’ uygulamasının, Türkiye’deki sisteme ve döviz kuru politikasına uymadığı için ülkemizde bulunmadığnı söyleyen Sayılkan, “Avrupa ülkelerinde, hatta yanı başımızda bulunan Yunanistan’da kullanılan ‘Akıllı İlaç’ dediğimiz yeni kanser ilaçların birçoğu Türkiye’de yok. Çünkü Türkiye’de döviz kurunu düşük tutarak ilaç ithal etmeye çalışılan garip bir sistemde ısrar ediliyor. O sistem de sağlıklı bir sistem olmadığı için insanlar mağdur ediliyor. Şu anda acilen çözülmesi gereken sorun Türkiye’dek fiyatlandırma sorunudur ve vatandaşın ilaca ulaşma kolaylığı sağlanmalıdır. Bizim bu konuda bütün söylemlerimiz, bütün çağrılarımız karşılık bulmadı. Hala o sistemde tasarrufu önceliğinde ısrar ediyorlar” dedi.

“KENDİ İLAÇLARIMIZI ÜRETİP KİMSEYE MUHTAÇ OLMAMALIYDIK”

tamamı için kaynağa bknz

Eczacılar Ne İstiyor