Ana Sayfa İlaç İlaç endüstrisinde konsolidasyon

İlaç endüstrisinde konsolidasyon

Cavendish Corporate Finance’da sağlık ve yaşam bilimleri başkanı Michael Jewell

thepharmaletter dan alıntıdır; Geçen yıl ilaç sektöründe konsolidasyon için olağanüstü bir dönem oldu ve birleşme ve devralma (M&A) anlaşmaları küresel olarak 265 milyar dolara ulaştı ve 2017’de% 25’in üzerinde bir artış gösterdi.

Büyük ilaç, özellikle biyofarmasötik alt sektördeki yenilikçi ve yetim ilaçların boru hatlarını arttırmaya çalıştığı için, mega anlaşmaları bu bölgeye hükmediyordu.

Geçen yıl, Japon firması Takeda’nın 64 milyar dolarlık İrlanda merkezli nadir hastalıkları uzmanı olan Shire’i satın alması, ayrıca küresel ilaç firmaları listesindeki ilk 10 ilaç şirketi listesine giren GlaxoSmithKline’ın (LSE: GSK) Novartis’ (NOVN: VX) $ 13 milyar için tüketici sağlığı ortak girişim hissesini edinmesi ve 5 milyar $ için Tesaro  edinimi ve Fransız firması Sanofi en (Euronext: SAN) 11,6 milyar $ nadir kan bozukluğu uzmanı Bioverativ edinimi 1 . 2018’de M&A manzarasını karakterize eden birçok anlaşmanın sadece bir kısmını oluşturmaktadır.

Bu yıl hızla başladı, Bristol-Myers Squibb’in (NYSE: BMY) onkoloji kapasitesini arttırması ve kanser & immünoterapi potföyünü geliştirmesi ve genişletmesi gereken onkoloji kapasitesini artırması için 74 milyar dolarlık Celgene (Nasdaq: CELG) yöneldi. BMS, Celgene’nin kanser terapisi Revlimid’e (lenalidomide), geçen yıl aldığı 9 milyar dolarlık Juno Therapeutics 2 almasıyla aldığı CAR-T portföyüne ekleme hakkı kazanacak .

Eli Lilly (NYSE: LLY) yakın zamanda genomik tanımlanan kanser olan hastalar için hassas ilaçların portföyünün kapsamını genişleterek, Loxo Onkoloji yi $ 8 milyar edinimi tamamladı 3 .

Gilead Sciences’ın (Nasdaq: GILD) baş finans sorumlusu Robin Washington şunları söyledi: “Her şeyden önce M & A’ya odaklandık.” dedi.

Önümüzdeki dönem; ilk 25’deki firmalar patent kayıpları ile birlikte gelir kaybı yaşayacak, şirketler pahalı Ar-Ge yatırımı yerine M&A’ya yönelebilirler.

Bu pazarın yeni oyuncuları ise Verily Life Sciences’ı kuran Google ile ve perakende ilaç sektörüne geçiş planlayan Amazon olması bekleniyor.

 

1 https://www.thepharmaletter.com/article/pharmaceutical-ma-deals-in-2018

2 http://www.pharmatimes.com/news/bristol-myers_squibb_to_buy_celgene_1273944

3 https://www.prnewswire.com/news-releases/lilly-completes-acquisition-of-loxo-oncology-300796562.html

 

 

 

tamamı için kaynağa bakınız