Ana Sayfa Tıp&Sağlık İki grup tip 2 diyabet ilacı kalp hastalığı ile ilişkilendirildi !?…

İki grup tip 2 diyabet ilacı kalp hastalığı ile ilişkilendirildi !?…

Dünya genelinde 2018’de 406 milyon olan tip 2 diyabetli hastası sayısının 2030 yılında 511 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Northwestern Üniversitesi uzmanları tarafından yürütülen çalışmasına göre göre Tip 2 diyabet tedavisi için genellikle reçete edilen iki ilaç grubu, kalp krizi, felç, kalp yetmezliği veya amputasyon gibi yüksek kardiyovasküler olay riski taşımakta!

Dr. Matthew O’Brien, “İnsanlar diyabetlerini tedavi etmek için kullandıkları ilaçların ciddi kardiyovasküler hasara yol açıp açamayacağını bilmeli” dedi ve bu durumun bir paradigma olduğunu ekliyor.

Tek başına metforminin etkili olmadığı ya da tolere edilemediği için ikinci basamak ilaca ihtiyaç duyulunca Sülfonilüreler ve bazal insülin Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılır.

Amerika’da ikinci bir ilaca ihtiyaç duyan hastaların yarısından fazlasının (yüzde 60) bu iki ilaçtan birinin reçete edildiğini belirtti.

JAMA 
Conclusions and Relevance  Among insured adult patients with type 2 diabetes initiating second-line ADM therapy, the short-term cardiovascular outcomes of GLP-1 receptor agonists, SGLT-2 inhibitors, and DPP-4 inhibitors were similar. Higher cardiovascular risk was associated with use of sulfonylureas or basal insulin compared with newer ADM classes. Clinicians may consider prescribing GLP-1 receptor agonists, SGLT-2 inhibitors, or DPP-4 inhibitors more routinely after metformin rather than sulfonylureas or basal insulin.

Tip 2 diyabetli 132.737 hastanın verilerini kullanan bu gözlemsel çalışmaya ulaşabilirsiniz:

Çalışma 21 Aralık’ta JAMA Network Open’da yayınlandı .