Ana Sayfa Manşet Hidroksiklorokin, biz fayda gördük itiraz ettik ve DSÖ kararını geri çekti

Hidroksiklorokin, biz fayda gördük itiraz ettik ve DSÖ kararını geri çekti

Sağlık Bakanımız Koca dün yaptığı açıklamalar içinde erken dönem hidroksiklorokin kullanımından fada gördüğümüzü belirtmişti!

Hürriyet; The Lancet’te 22 Mayıs’ta yayınlanan ve üç gün sonra DSÖ’nün Kovid tedavisinde sıtma ilacı olarak bilinen hidroksiklorokin denemesini durdurma kararını dayandırdığı dünyanın en geniş ölçekli Kovid çalışmasının, sahte verilerle dolu olduğu ortaya çıktı. DSÖ, çalışmayı askıya almasının üzerinden 10 gün geçmeden dün ani bir şekilde bu kararı da geri aldı.

Türkiye’den ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Dr. Alpay Medetalioğlu ve Dr. Kasımcan Meral imzası ile kaleme alınan açık mektup ile verilerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Demirören Haber Ajansı’na konuşan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tükek, “15 Mart’ta 349 hasta dahil edildiğini yazmışlar, o tarihte Kovid-19 hasta sayısı sadece 18’di. Aynı şekilde pek çok kıtadaki ülke verilerinin de gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü denemeleri tekrar başlatıyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ilacın denemelerinin yeniden başlatılacağını duyurdu.

DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, geçen hafta ‘Dayanışma Denemesi Yürütme Grubu’nun toplandığını ve Kovid-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan hidroksiklorokinin kullanımının ‘güvenlik endişeleri’ nedeniyle geçici olarak askıya alındığını anımsattı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 tedavisinde kullanılan sıtma ilacının denemelerinin yeniden başlayacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Güvenlik verileri gözden geçirilirken bu karar tedbir amaçlı olarak alınmıştı. Dayanışma Denemesi’nin Veri Güvenliği ve İzleme Komitesi, verileri gözden geçirdi. Mevcut mortalite (ölüm oranları) verilerine dayanarak, komite üyeleri deneme protokolünü değiştirmek için hiçbir neden bulunmadığı tavsiyesinde bulundu. Yürütme Grubu bu öneriyi aldı ve Hidroksiklorokin de dahil olmak üzere Dayanışma Denemesi’nin tüm kollarının devamını onayladı.”

COVID-19 tedavisinde ventriküler aritmilerin sıklığının artması ile ilişkilendirilmiştir!