Ana Sayfa İlaç Hem Sem Hem O

Hem Sem Hem O

Hemofili Federasyonu ve Novo Nordisk Türkiye, hemşirelere“Hemofili Uzmanlığı” kazandırmayı amaçlayan “HEM SEN, HEM O” Projesi’ni başlattı. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hemofilinin doğru tedavisi kadar hastanın yaşam tarzının ve tedaviye uyumunun sürdürülmesinin de önemli olduğunu belirtti. Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem ise Novo Nordisk’in “Hemofiliyi Değiştirmek” vizyonu doğrultusunda bu projeye koşulsuz destek vermekten mutlu olduklarını söyledi.

Novo Nordisk Türkiye, Hemofili Federasyonu ile birlikte hemşirelere hemofili alanında uzmanlık kazandırmak için yeni bir projeye imza attı. Hemofili hastalığında farkındalık yaratmayı amaçlayan “HEM SEN, HEM O” projesinin tanıtım toplantısı, Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan KavaklıHemofili Federasyonu Hemşiresi Raziye Işın ve Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında hematoloji servislerindeki hemşirelere eğitim kiti dağıtılacak. Eğitim kiti içinde, Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, Hemofili Federasyonu Hemşirelik Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Selmin Şenol ve Hemofili Federasyonu Hemşiresi Raziye Işın’ın hemofili hakkındaki soruları cevapladıkları videolar, projenin amacını anlatan tek kart, hemofili hastalığı hakkında bilgilendirici kitapçık, eğitim sertifikası, hemofili hemşireliğini simgeleyen bir yaka iğnesi yer alacak.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Hemofili Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, ”Hemofili hayat boyu süren genetik geçişli kronik bir kanama bozukluğudur. Hemofili hastalarında “pıhtılaşma” fonksiyonu yeterli olmadığı için kanamayı durduracak olan pıhtının görevini yapması olumsuz olarak etkilenmektedir. Pıhtıdaki problemin nedeni karaciğerden salgılanan FVIII veya FIX adlı proteinlerin genetik yani “DNA hatası” sebebiyle fonksiyon görmemesidir. Hemofilinin iyi yönetilmesi için doğru tedavi kadar hastanın yaşam tarzı, tedaviyi sürdürmesi, yapması ve yapmaması gerekenleri iyi bilmesi önemlidir. Biz de Novo Nordisk ile birlikte “HEM SEN, HEM O” projesiyle, hemşirelerimize Hemofili alanında uzmanlık kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem ise Novo Nordisk’in “Hemofiliyi Değiştirmek” vizyonu doğrultusunda koşulsuz destek vermekten mutlu olduklarını söyledi. Dr. Burak Cem, şöyle konuştu:

“Bu amaçla geliştirilen projeyle, Hemofili servislerinde ve Hemofili polikliniklerinde görev alan hemşirelerimize “HEM SEN (hemofili hemşiresi) bilgilen, senin sayende HEM O (yani hasta) bilgilensin” mesajını veriyoruz. Novo Nordisk’in “Hemofiliyi Değiştirmek” vizyonu doğrultusunda bu alanını sahiplendiğini, güçlü ve yenilikçi ürün portföyünün yanı sıra değer katan projelerle hemofili tedavisinde hekimlerin, hemofili hemşirelerinin, hasta ve hasta yakınlarının yanında olduğunun altını çizmiş olacağız.”

Hemofili Federasyonu Hemşiresi Raziye Işın da projeye ilişkin şunları söyledi:

“Hemofili, hemofili hastası bireye, bireyin ailesine ve topluma önemli yükler getiren ciddi bir hastalıktır. Gen bozukluğuna bağlı olduğu için hayat boyu sürer. Ancak günümüzde mevcut olan faktör tedavileri ile akut kanamaların durdurulması, (kanadıkça tedavi) hem de düzenli faktör uygulaması yapılarak hastaların kanamalardan korunması (profilaksi) mümkün olmaktadır. Hemofili konusunda uzman hemşirelerin sayısının artması, hastalarımızın tedavilerini sürdürmeleri, yaşamlarını hastalıkları ile beraber yönetebilmeleri için önemli bir destek olacak .”

Novo Nordisk Hakkında:

Genel merkezi Danimarka’da bulunan Novo Nordisk, diyabet tedavisi alanında 95 yıllık yenilikçi bir geçmişe ve liderliğe sahip global bir sağlık şirketidir. Bu mirasın sayesinde kazandığı tecrübe ve kabiliyet ile Şirket; kronik bir hastalık olan obezite, hemofili, büyüme hormonu ve hormon replasman tedavilerinde de öncüdür. 79 ülkede yaklaşık 42 bin yedi yüz çalışanıyla faaliyet gösteren Novo Nordisk’in ürünleri, 170’in üzerinde ülkede hastaların hizmetine sunulmaktadır. Novo Nordisk hakkında detaylı bilgi edinmek için novonordisk.comadresini veya FacebookTwitterLinkedInYouTubehesaplarını ziyaret ediniz.

Hemofili Federasyonu Hakkında:

Hemofili hastalığı ile ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarından biri olan Hemofili Federasyonu 15 Haziran 2005 yılında 5 Bölgesel Hemofili derneğinin bir araya gelmesi ile İzmir’de Ege Hemofili Derneği öncülüğünde kuruldu. Federasyonun Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, halen Hemofili Federasyonu Genel Başkanlığı’nı yürütmektedir. Federasyon faaliyetlerini İzmir Bornova’da bulunan merkezinde sürdürmektedir. Hemofili Federasyonuna üye halen 12 bölgesel Hemofili Derneği bulunmaktadır: Ege Hemofili Derneği, Ankara Hemofili Derneği, Marmara Hemofili Derneği, Akdeniz Hemofili Derneği, Çukurova Hemofili Derneği, Kocaeli Hemofili Derneği, Pamukkale Hemofili Derneği, Aydın Hemofili Derneği, Gaziantep Hemofil Derneği, Kayseri Erciyes ERTAHEDER Hemofili Derneği, Bursa HETADER Hemofili Derneği ve Samsun 19 Mayıs Hemofili Derneği. Bölgesel hemofili dernekleri için bir şemsiye kuruluş olarak, federasyonun görevi, hemofili hastaları ve ailelerinin yanı sıra, Hemofili ile ilgili sağlık personeline eğitim vermek ve aralarındaki koordinasyonu sağlamaktır. Temel amaç hemofili hastalarının hayat kalitesini arttırırken ülke kaynaklarının daha verimli olarak kullanılması için çaba göstermektir. www.hemofilifederasyonu.org