Ana Sayfa Hukuk&Etik Hatalı tedavi

Hatalı tedavi

İstanbul Tuzla’da 8 Mart 2012’de rahatsızlanan ve olay tarihinde 3 yaşında olan Nisan Tandoğan, ailesi tarafından Tuzla 3. No’lu Çocuk Sağlığı merkezine götürüldü. Burada üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konulan küçük kız, şikayetinin geçmemesi üzerine Tuzla Devlet Hastanesi Acil Polikliniği’nde şüpheli Z.B. tarafından akut faranjit tanısı konularak çocuk hastalıkları uzmanına gönderildi. Yakacık Doğumevi Hastanesi’nde görev yapan çocuk hastalıkları uzmanı doktor M.K. tarafından akut bronşit tanısı konularak tedavi uygulandı.

Sevgim Begüm YAVUZ

Bilinç bulanıklığı ile 13 Mart 2012’de özel bir hastaneye kaldırılan küçük kızın şeker komasına girdiği anlaşıldı. Aile kızlarının sürekli bakıma muhtaç yaşadığı ve doktorların yanlış teşhis ile tedavisi uyguladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

TAKİPSİZLİK VERDİ, YARGITAY BOZDU

Doktorlar Z.B. ile M.K.’nın kusurlu olup olmadıklarının tespiti amacıyla Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda doktorların eylemlerinin tıp kurallarına uygun olduğunun belirtilmesi nedeniyle önce takipsizlik kararı verildi. Kararının ardından dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay, doktorların kusur değerlendirmesinin mahkemece yapılması gerektiğini belirtti. Yargıtay’ın savcılık kararını kaldırması üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tekrar soruşturma başlattı. Doktorlar Z.B. ve M.K. hakkında, “taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma” suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

 

 

tamamı için kaynağa bakınız