Ana Sayfa Manşet Hastaneye yatıştan bir yıl sonra da uzun süreli Covid-19’da sınırlı iyileşme!

Hastaneye yatıştan bir yıl sonra da uzun süreli Covid-19’da sınırlı iyileşme!

Henüz bilimsel olarak yayınlanmamış çalışma bulgularında; taburcu olmalarına rağmen Covid semptomları devam eden üç hastadan yalnızca biri bir yıl sonra tamamen iyileştiğini bildirdi.

People with Long-COVID after hospitalisation face limited recovery after one year

Leicester liderliğindeki PHOSP-Covid çalışması, virüsle hastaneye kaldırılan ve beş aylık ve 12 aylık değerlendirmelere tabi tutulması gereken 2.230 yetişkini değerlendirdi.

Birleşik Krallık genelinde 53 kurum ve 83 hastaneden araştırmacılar, COVID-19 ile hastaneye kaldırılan 2.230 yetişkini değerlendirdi. Tüm katılımcılar beş aylık bir değerlendirmeyi tamamladı; Şimdiye kadar 807 kişi hem beş aylık hem de 12 aylık değerlendirmeleri tamamladı. İyileşme, hasta tarafından bildirilen veriler, fiziksel performans ve organ fonksiyon testleri kullanılarak ölçülmüştür. Beş aylık ziyarette katılımcı kan örnekleri, iltihaplanma ve bağışıklık ile bağlantılı yaklaşık 300 madde için analiz edildi.

Araştırmacılar, 10 kişiden üçünden daha azının bir yıl sonra tamamen iyileştiğini hissettiklerini buldu.Bu, beş ayda 10’da 2.5’ten büyük ölçüde değişmedi.

Tüm katılımcılar beş aylık değerlendirmeyi tamamladı ve şimdiye kadar 807 kişi hem beş aylık hem de 12 aylık değerlendirmeleri tamamladı.

Devam eden en yaygın semptomlar şunlardı:

  • tükenmişlik
  • kas ağrısı
  • fiziksel olarak yavaşlama
  • kötü uyku
  • nefes darlığı

Katılımcılar, hastaneden taburcu olduktan bir yıl sonra sağlıkla ilgili yaşam kalitelerinin COVID öncesine kıyasla önemli ölçüde daha kötü olduğunu hissettiler. Bu, çalışmada bildirilen fiziksel ve zihinsel sağlık bozukluklarının önceden var olan koşullar olma olasılığının düşük olduğunu göstermektedir.

Çalışma ayrıca, kadın, obez ve hastanede mekanik ventilasyona ihtiyaç duyanların Covid-19’dan tam olarak iyileşme olasılığının daha düşük olduğuna dair daha önceki araştırmaları da doğruladı.

PHOSP-COVID çalışması ön baskı olarak mevcuttur, bu da diğer bilim adamları tarafından henüz kontrol edilmediği anlamına gelir.