Ana Sayfa İlaç Hastaneye kabul edilen Covid-19 hastalarını içeren “hidroksiklorokin” ile yapılan gözlemsel çalışmada

Hastaneye kabul edilen Covid-19 hastalarını içeren “hidroksiklorokin” ile yapılan gözlemsel çalışmada

The New England Journal of Medicine’de yayınlanan çalışmada; Hidroksiklorokin kullanımı ile New York’taki büyük bir tıp merkezinde entübasyon veya ölüm arasındaki ilişkiyi inceledik. Acil servise başvurduktan sonraki 24 saat içinde entübe edilen, ölen veya taburcu edilenler hariç Covid-19 ile hastaneye yatırılan ardışık hastalara ilişkin veriler elde edildi.

Ana analizde, hidroksiklorokin kullanımı ile entübasyon veya ölüm arasında anlamlı bir ilişki yoktu (tehlike oranı, 1.04,% 95 güven aralığı, 0.82 ila 1.32). Sonuçlar çoklu duyarlılık analizlerinde benzerdi.

Hastaneye kabul edilen Covid-19 hastalarını içeren bu gözlemsel çalışmada, hidroksiklorokin uygulaması, ya büyük ölçüde düşürülmüş ya da kompozit entübasyon ya da ölümün sonlanma riski ile ilişkili değildi. Covid-19 hastalarında randomize, kontrollü hidroksiklorokin çalışmalarına ihtiyaç vardır. (Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilmektedir.)

Çalışmada hidroksiklorokin kullanımı ile entübasyon veya ölüm riski arasında anlamlı bir ilişki bulunamayınca araştırmacılar çalışma sonuçlarında hidroksiklorokinin tedavi protokolünden kaldırıldığını belirtti.

Observational Study of Hydroxychloroquine in Hospitalized Patients with Covid-19