Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hastalık Hastası Kişilerin Daha Erken Ölme Eğiliminde Olduğu Ortaya Çıktı

Hastalık Hastası Kişilerin Daha Erken Ölme Eğiliminde Olduğu Ortaya Çıktı

İsveç’te yapılan bir araştırmada, sağlıkları konusunda aşırı endişe duyan kişilerin, endişelenmeyenlere göre daha erken ölme eğiliminde olduğu ortaya çıktı.

All-Cause and Cause-Specific Mortality Among Individuals With Hypochondriasis

Hastalık kaygısı bozukluğu olarak adlandırılan hipokondriyazis, ortalama sağlık endişelerinin ötesine geçen semptomları olan nadir bir durumdur. Bu bozukluğa sahip kişiler normal fizik muayene ve laboratuvar testlerine rağmen korkularından kurtulamazlar. Bazıları defalarca doktor değiştirebiliyor. Diğerleri tıbbi bakımdan kaçınabilir.

İsveçli araştırmacılar yirmi yıl boyunca yaklaşık 42.000 kişinin verileri analiz etti.

Hipokondriyazis teşhisi konan 4.100 kişinin yaş, cinsiyet ve ikamet yeri bakımından benzer 41.000 kişiyle eşleştirdiler. Araştırmada, kişi sayısını ve ne kadar süreyle takip edildiğini açıklayan, kişi yılı adı verilen bir ölçüm kullandılar.

Genel ölüm oranları hipokondriyazisli kişilerde daha yüksekti; 1000 kişi yılı başına 8,5’e karşı 5,5. Bu duruma sahip kişiler diğerlerinden daha genç yaşta öldüler; ortalama yaş 70’e karşı 75’ti. Dolaşım ve solunum yolu hastalıklarından ölüm riskleri daha yüksekti. Kanser bir istisnaydı; ölüm riski hemen hemen aynıydı.

Aşırı kaygılı bir hastayı ruh sağlığı uzmanlarına yönlendirmede dikkatli olunması gerektiğini belirten Amerikan Psikiyatri Birliği’nin araştırma konseyi “zira hastaların rahatsız olabileceklerini ve semptomları hayal etmekle suçlandıklarını hissederler. Bunun başlı başına bir rahatsızlık olduğu, bir adı olduğu konusunda hastalara büyük bir saygı ve hassasiyet gösterilmesi gerekiyor  ve neyse ki iyi tedaviler var.” denildi

Illness Anxiety Disorder

People with illness anxiety disorder experience persistent anxiety or fear of developing or having a serious medical illness despite normal physical examination and laboratory testing results. This activity outlines the evaluation and management of illness anxiety disorder, particularly the role of the interprofessional team in evaluating patients with this condition.