Ana Sayfa İlaç Hasta Yakınları Dernekleri Kapasite Geliştirme Programı Yapıldı

Hasta Yakınları Dernekleri Kapasite Geliştirme Programı Yapıldı

Amgen ve Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi, EDU iş birliğiyle hayata geçirilen “Hasta ve Hasta Yakınları Dernekleri Kapasite Geliştirme Programı” 7-8 Mart’ta Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde düzenlenecek. Programda; STK’larda Stratejik Yönetim, Finansal Yönetim ve Sosyal Medya konuları ele alındı.

Biyoteknoloji şirketi Amgen’ın, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi, EDU işbirliği ile hayata geçirdiği “Hasta ve Hasta Yakınları Dernekleri Kapasite Geliştirme Programı” 7-8 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Derneklerin; hasta, hasta yakınları ve topluma doğru şekilde erişmelerini ve onlara destek vermelerini sağlamayı amaçlayan kapasite geliştirme programı kapsamındaki ilk grup eğitimleri Sabancı Üniversitesi’nin Tuzla’daki kampüsünde verildi.

Eğitimin ilk grubuna; Kansere Gülümseme, Lösemi Lenfoma, Kanser Savaşçıları ve Onko-day’dan ikişer kişi olmak üzere toplam sekiz sivil toplum görevlisi katıldı. Eğitimler, Sabancı Üniversite’sinin önde gelen akademisyenleri ile sektörel tecrübeleriyle tanınan eğitmenler tarafından gerçekleştirildi.

Sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin fonksiyonel gelişimlerine katkıda bulunmak ve örgütlerin kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla yapılan programda;STK’larda Stratejik Yönetim, Finansal Yönetim ve Sosyal Medya konuları ele alındı.

Amgen ve Mustafa Nevzat Genel Müdürü Güldem Berkman, Amgen olarak ‘Öncü bilim hayati ilaçlar’ felsefesi ile en son teknolojiyi kullanarak ürettikleri ilaçlarla hastaların hayatlarına değer katmaya, kısa sürede sağlıklarına ulaşmalarını sağlamaya odaklandıklarını belirtti. Bu süreçte hasta yakınlarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurduklarını dile getiren Berkman, “Hastanın tedaviye kolay erişimini sağlarken, hasta yakınlarının da sağlıklı bilgiye ulaşabilmelerini amaçlıyoruz. Program ile hasta derneklerinin profesyonel yetkinlik düzeylerini geliştirebilmelerine, derneklerin hastaların ihtiyaçlarına ve bu ihtiyaçlara en iyi nasıl yanıt verebileceklerine ilişkin bilgi düzeylerini ve kapasitelerini artırabilmelerine destek oluyoruz” dedi.

Kapasite geliştirme programı ile ilgili Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi, EDU Direktörü Cüneyt Evirgen “EDU olarak öğrenme ortaklıkları, eğitim programlarındaki özgün yaklaşım ve uygulamalar ile 17 yıldır kurumlara ve bireylere katma değer yaratıyoruz.

Bu çerçevede Türkiye’deki hasta derneklerinin yönetim becerilerini daha üst seviyeye taşımak; dolayısıyla hasta ve hasta yakınlarının sivil hayata entegrasyonuna katkı sağlayabilmek amacıyla hazırlanmış bir programda sektörün önde gelen kurumlarından Amgen ile işbirliği içerisinde olmaktan çok büyük memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Sabancı Üniversitesi – EDU

“Birlikte yaratmak ve geliştirmek…” felsefesinden yola çıkarak bir dünya üniversitesi olmayı hedefleyen Sabancı Üniversitesi, yönetici eğitiminde pratik ve teorik bilginin, dünyadaki en son gelişmeleri gözeterek, yerel değerlerle birleştirilip uygulanması konusundaki açığı kapatmak üzere 2002 yılında Yönetici Geliştirme Birimi EDU’yu faaliyete geçirdi.

EDU, kurumların ve bireylerin farklı yönetsel yetkinliklerini geliştirmeye yönelik olarak tasarladığı programlarını ulusal ve uluslararası düzeyde çalışan akademisyenler, yöneticiler, danışmanlar, uzmanlar, yönetici geliştirme kuruluşları ve üniversitelerden oluşan işbirlikleri içinde tasarlamakta, aktarılan birikimin Türkiye’deki yönetim ve iş dünyasına uyarlanmasını esas almaktadır.

Sabancı Üniversitesi, EDU, 16 yıldır birlikte yaratmak ve geliştirmek felsefesiyle sürdürdüğü başarıyla, Financial Times, Executive Education-Customised Programs Dünya Sıralaması 2018’de 78. Sırada yer aldı. Bu başarısıyla Türkiye’den bu sıralamaya giren ilk ve tek kurum oldu.

Amgen Türkiye Hakkında:

Biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Amgen, biyolojinin gücünü kullanarak ciddi hastalıklara yönelik yenilikçi ilaçlar keşfedilmesi, geliştirilmesi, üretimi ve hastalara sunulması için çalışmaktadır. Merkezi Thousand Oaks, Kaliforniya olan Amgen, dünya çapında 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ile hastaların karşılanmamış ihtiyaçlarına, sağlık durumlarının iyileştirilmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik tedaviler geliştirmeye odaklanmaktadır. 2012 yılında Mustafa Nevzat İlaç‘ı 700 milyon Dolar’a satın alarak Türkiye’deki yatırımlarını güçlendirmiştir. Bu yatırımı ile Amgen, son 5 yılda tüm sektörler arasında Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırım yapan firmalardan birisi olmuştur. Amgen Türkiye’de 1000’den fazla çalışanıyla üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürütmektedir. Mustafa Nevzat İlaç’a ait bitmiş ürün ve hammadde tesislerindeki üretim gücü sayesinde Türkiye’den dünya pazarlarına ilaç ihracatını artırmayı hedeflemektedir.