Ana Sayfa Manşet ‘Harika Çocuk’, Dr. Mutlay Sayan

‘Harika Çocuk’, Dr. Mutlay Sayan

ABD’deki 100 bin bilim insanı içinden gelecek vaat eden  20 genç bilim insanı arasına seçildi. Her yıl sadece tıp değil kimya, mühendislik, felsefe gibi alanlardaki 20 gelecek vadeden bilim insanına verilen “Wunderkind” (Harika Çocuk) unvanının sahibi oldu.

Mutlay Sayan, MD, ASTRO Member-in-Training named 2020 STAT Wunderkind

ASTRO Eğitim Üyesi Mutlay Sayan, MD, yakın zamanda 2020 STAT Wunderkind olarak tanındı. Danışmanı Salma Jabbour tarafından aday gösterilen Dr. Sayan, “kariyerlerini başlatmanın eşiğinde olan ancak henüz tam anlamıyla bağımsız olmayan en etkileyici doktorlar ve araştırmacılar” onurlu grubuna katılmak üzere binlerce aday arasından seçildi. ASTRO yakın zamanda Dr. Sayan’ın araştırması, akıl hocalığı ve ileride neler olacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dr. Sayan ve Dr. Jabbour ile bir araya geldi.

Dr. Sayan, hayatının ilk 11 yılını Türkiye’de küçük bir köyde bir aile çiftliğinde, resmi bir eğitimi olmayan ve okuma yazma bilmeyen bir aile çiftliğinde geçirdi. Babasının ani kanser teşhisi, aileyi, Dr.Sayan ve kardeşleri de dahil olmak üzere tüm aile üyelerinin babalarının kanser tedavilerini desteklemek için bir fabrikada çalıştığı İstanbul’da yeni bir hayata başlattı. Sebat, Dr. Sayan’ı 13 yaşında resmi eğitimine başladığı yerel okulda bir pozisyon için savaşmaya itti. Dr. Jabbour’un adaylık mektubunda belirttiği gibi, “Dr. Sayan’ın hayatı ve kariyeri, kendisine tanınan fırsatlardan maksimum yararlanma konusundaki kararlılığını gösteriyor. ” 20 yıl ileri sarıldı ve Dr. Sayan şu anda New Jersey Rutgers Kanser Enstitüsünde radyasyon onkolojisi uzmanlığının son yılında.

Dr. Sayan, “Babamın hastalığına ve erken ölümüne tanık olduktan sonra, kanseri tedavi etme tutkum oldu” dedi. Beni radyasyon terapisiyle ilk tanıştıran onun tedavisiydi. Her hasta için tedaviyi kişiselleştirmek için radyasyonun sağladığı fırsat beni çok etkiledi.

Dr. Mutlay Sayan “2020 STAT Wunderkind “

“If you are extending someone’s life, it should be a good life.”

His dad’s pain is always on his mind. “If you are extending someone’s life, it should be a good life,” he said. “God forbid, we’ll extend your life for three months but those three months will suck.”

—  Eric Boodman

Dr. Mutlay Sayan publications