Ana Sayfa GETAT Halasının İksiri Şurup Oldu!

Halasının İksiri Şurup Oldu!

İstanbul Üniversitesi Moleküler Tıp doktoru Dr. Hande Karagedik, sahil çamı kozalağından ürettiği gıda takviye edici “Pinaster Pine” adlı şurubunun çalışmalarını tamamladı. Karagedik, 2019 Temmuz’da TÜBİTAK’tan aldığı destekle, halasının küçükken öksürüğünü engellemek için çam ağacından elde ettikleriyle hazırladığı karışımı bir öksürük şurubu yapmak üzere çalışmalara başlamıştı. Hamata adlı ar-ge şirketinin de kurucusu kadın girişimci Karagedik, şurubun laboratuvar aşamalarını tamamlayarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat onayını aldı.

Hamata adlı bir ar-ge şirketinin kurucusu olan kadın girişimci, şurubun laboratuvar aşamalarını tamamlayarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ürün ruhsatını aldı. Son yıllarda insanların doğala ve organiğe olan dönüşü, kimyasal ilaç kullanmak istememeleri, geleneksel tedavilerin ve OTC grubu takviyelerin önemini artırdı. Bitkiler ile modern tıbbı birleştiren Karagedik, projesinde çam bitkisinden farklı özütleme tekniklerini kullanarak iki yılı aşan zorlu bir laboratuvar süreci sonunda en etkili aktif içeriğe sahip yöntemi buldu ve Pinaster Pine şurubunu geliştirip ürün patentini aldı.

Halasından miras bilgilerle hazırladığı şurubun tüm insanların yararına olacağı için büyük mutluluk duyan Hande Karagedik; “İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan şurup gıda takviyesi olarak Tarım Gıda ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırıldı. İçerik madde analizlerinde çıkan aktif madde bileşenlerine baktığımızda ürün üst solunum yolları enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde kullanılabilecek. 4 yaşından büyük, diyabet hastaları da dâhil herkes ürünü rahatlıkla içebilir, şurubun ileri formları için de çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Doğal Şurup “Pinaster Pine” Satışta!

Pinester Pine, öncelikli olarak internet sitelerinde ve İstanbul’da belirli eczanelerde satışa sunulacak. Ürüne şimdiden yoğun ilgi olduğunun altını çizen Karagedik, şurubun çok yakında tüm Türkiye’de ve ileride de tüm dünyada satışını yapmak üzere çalışmalarını devam ettiriyor.