Ana Sayfa Manşet Gündem “delta varyantı”

Gündem “delta varyantı”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu uzun bir aranın ardından yüz yüze toplanıyor. Gündem ana başlığında aşılamanın seyri yanı sıra giderek artan delta varyantı tehlikesi olması muhtemel.
Nüfusun yarısından fazlası aşılanan İsrail’de Delta varyantı nedeniyle ‘yeni dalga’ riski

İsrail’de halkın yüzde 57’si iki doz Covid-19 aşısı yaptırdı.

Aşılama sayesinde salgını kontrol altına almayı başaran ve şubat ayından bu yana Covid-19 önlemlerinin gevşetilmeye başlandığı İsrail’de, 19 Nisan’da açık alanlarda, 15 Haziran’da da bazı istisnalar hariç kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırılmıştı.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, İsrail’de görülen yeni vakaların yüzde 70’i ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantı kaynaklı.

Ülkede 6 Haziran’da 216’ya kadar düşen aktif vaka sayısı, son günlerdeki artışla 387’ye yükseldi.

Almanya’da delta alarmı verildi

Mutasyonlu virüsün bir ay içinde Almanya’da da etkili olacağı uyarısında bulunan Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier (CDU), dikkat edilmediği takdirde kısıtlamaların kaçınılmaz olduğunu söyledi. Alman sağlık uzmanları da Delta varyantının etkili olduğu belirtilen Portekiz, İngiltere ve Rusya gibi ülkelere seyahat edilmemesini istedi.

Delta Varyantı’nın artış gösterdiği Rusya’dan uçuşlar endişelendirdi

Son iki haftadır pozitif sayısının hızla arttığı, Moskova’daki yeni vakaların yüzde 90’ının Hint Varyantı olarak bilinen Delta Varyantı olduğu açıklanan Rusya’nın yarından itibaren Türkiye’ye uçuşları başlatması Türk bilim insanlarını endişelendirdi. Uzmanlar Rusya’dan ülkemize gelecek kişiler için önlem alınmasını istedi.

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz’dan Delta varyantı uyarısı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Delta varyantına karşı, “Rusya´da bu varyanta bağlı yeni bir pik yaşanıyor. Ülkemizde nüfusun yüzde 70´inde iki doz aşılar tamamlanmadan toplumda bu kadar rahatlama olmasını riskli buluyorum. Ekim ayında rahat etmek istiyorsak Temmuz ve Ağustos’u çok temkinli geçirmemiz gerekiyor” diyerek, uyardı