Ana Sayfa İlaç GSK, İlaca Erişim Endeksi’nde 6. Kez Lider!

GSK, İlaca Erişim Endeksi’nde 6. Kez Lider!

GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray 

2008 yılından bu yana her iki yılda bir açıklanan İlaca Erişim Endeksi’nde (Access to Medicine Index) 2018 yılında da lider, GSK oldu. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, özellikle çocuklar ve gençlere yönelik enfeksiyon hastalıklarında, tedavi çözümlerine erişimi artırma çalışmalarıyla birinci sırada yer alan GSK, yayınlandığı ilk günden bu yana İlaca Erişim Endeksi liderliğini koruyor.

Dünyanın önde gelen 20 ilaç firmasının faaliyetlerini, ilaca kolay erişim açısından değerlendiren ve bağımsız olarak hazırlanan İlaca Erişim Endeksi’nde GSK yine liderliğini korudu. GSK, tedavi çözümlerini düşük ve orta gelirli ülkelerdeki insanlar için daha erişilebilir hale getirmeye çalışan küresel ilaç firmaları listesinde ilk günden bu yana en üst sırada yer alıyor.

Access to Medicine, GSK’yı küresel olarak öncelikli sıtma ve HIV gibi hastalıklarda Ar-Ge çalışmalarına en geniş alan ayıran şirket olarak değerlendirdi. Küresel Sağlık Ar-Ge Birimi oluşturan GSK’nın, ilaca erişimi iyileştirmek için HIV alanında yaptığı çalışmalar ve gönüllüpatent girişimleri değerlendirmede öne çıktı.

GSK Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Selim Giray, GSK’nın uzun yıllardır süren İlaca Erişim Endeksi liderliğinin gurur verici olduğunu belirterek şunları söyledi: “Hasta odağını işinin merkezine alan ve tedavi çözümlerine erişimi, özellikle ihtiyacı olan bölgelere mümkün olduğunca kolay bir şekilde sunmak için çalışan bir firmayı, Türkiye’de 60 yıldır temsil ediyoruz. Her anında iyilik, sağlık için çalışırken, globalde kazandığımız bu başarılar ülkemizde de ilaca erişim alanındaki çalışmalarımız konusunda bize ilham veriyor.”