Ana Sayfa GETAT Grip ve Nezle için Doğal Ürünler V Bilim Ne Diyor?

Grip ve Nezle için Doğal Ürünler V Bilim Ne Diyor?

ABD Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi (NCCIH) bilgi paylaşımına göre;

Hastalıkları önlemek veya tedavi etmek için bitkiler veya vitaminler ve mineraller gibi doğal ürünleri denenmekte fakat bu yöntem gerçekten etkili mi? Bilim ne diyor?

  1. Aşı, gribe yakalanmaya karşı en iyi korumadır. 2010’dan başlayarak, Federal Hükümetin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 6 aylık ve daha büyük tüm insanlar için yıllık grip aşısı önerdi .Şu anda herhangi bir doğal ürünün gribe karşı yararlı olduğuna dair güçlü bir bilimsel kanıt yoktur.
  2. Ağızdan (ağız yoluyla) alınan çinko, soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olabilir, ancak yan etkilere neden olabilir ve ilaçlarla etkileşime girebilir. Çinko iki formda mevcuttur – oral çinko (örn. pastiller, tabletler, şurup) ve intranazal çinko (örn. swablar ve jeller). Klinik çalışmaların 2015 yılında yapılan bir analizi, oral çinkonun semptomların başlamasından sonraki 24 saat içinde alındığında soğuk algınlığının süresini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. İntranazal çinko ciddi bir yan etkiye (koku alma duyusunda geri dönüşümsüz kayıp) bağlanmıştır ve kullanılmamalıdır.Güvenlikle ilgili bir not: Oral çinko mide bulantısına ve diğer gastrointestinal semptomlara neden olabilir. Çinkonun özellikle yüksek dozlarda uzun süreli kullanımı bakır eksikliği gibi sorunlara neden olabilir. Çinko, antibiyotikler ve penisilamin (romatoid artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç) dahil olmak üzere ilaçlarla etkileşime girebilir.
  3. C vitamini soğuk algınlığını önlemez ve sadece uzunluğunu ve şiddetini biraz azaltır. Bilimsel literatürün 2013 tarihli bir incelemesi, düzenli olarak C vitamini almanın soğuk algınlığı olasılığını azaltmadığını, ancak soğuk algınlığı semptomlarındaki küçük iyileşmelerle bağlantılı olduğunu buldu. İnsanların sadece soğuk algınlığı geçirdikten sonra C vitamini aldığı çalışmalarda, C vitamini semptomlarını iyileştirmedi.Güvenlikle ilgili bir not: C vitamini genellikle güvenli kabul edilir; ancak yüksek dozlar ishal ve mide bulantısı gibi sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.
  4. Ekinezyanın soğuk algınlığını önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olduğu kanıtlanmamıştır. Ekinezya , bazı insanların soğuk algınlığını tedavi etmek veya önlemek için kullandığı bitkisel bir takviyedir. Ekinezya ürünleri, ekinezya bitkisinin farklı türlerini, kısımlarını ve müstahzarlarını içeren çok çeşitlidir. Araştırma incelemeleri, bazı ekinezya müstahzarlarının yetişkinlerde soğuk algınlığı tedavisinde yararlı olabileceğine dair sınırlı kanıt bulurken, diğer müstahzarların yardımcı olmadığı görüldü. Ayrıca ekinezanın yetişkinlerin yakalandığı soğuk algınlığı sayısını azalttığı gösterilmemiştir. Çocuklarda ekinezya hakkında çok az araştırma yapılmıştır ve bu araştırmanın sonuçları tutarsızdır.Güvenlikle ilgili bir not: Ekinezanın klinik deneylerinde çok az yan etki bildirilmiştir; ancak, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar olabilir. Çocuklarda yapılan büyük bir klinik çalışmada, ekinezya alanlarda döküntü gelişme riski artmıştır.
  5. Probiyotik takviyelerinin soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar zayıftır ve uzun vadeli güvenlikleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Probiyotikler , vücutta bulunan mikroorganizmalara benzer bir “iyi bakteri” türüdür ve sağlığa faydalı olabilir. Probiyotikler, diyet takviyeleri ve yoğurtların yanı sıra fitiller ve kremler gibi diğer ürünler olarak mevcuttur. 2015 yılında yapılan bir araştırma analizi, probiyotiklerin soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösterse de, kanıtlar zayıf ve sonuçların sınırlamaları var.Güvenlikle ilgili bir not: Uzun süre probiyotik almanın etkileri hakkında çok az şey biliniyor. Çoğu insan probiyotikleri herhangi bir yan etki yaşamadan veya sadece gaz gibi hafif gastrointestinal yan etkilerle birlikte kullanabilir, ancak ciddi yan etkilere dair bazı vaka raporları olmuştur. Probiyotikler, bir sağlık hizmeti sağlayıcısının yakın takibi dışında, altta yatan ciddi sağlık sorunları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.