Ana Sayfa Manşet “Gitarist distonili” hasta ameliyat esnasında gitar çaldı

“Gitarist distonili” hasta ameliyat esnasında gitar çaldı

Bir bilgisayar mühendisi ve profesyonel gitar oyuncusu olduğu söylenen 31 yaşındaki, sol elinde son birkaç yıldır el becerisini kaybediyordu.

İlk olarak 2013’te orta parmağında rahatsızlık hissetti ve enstrümanı çaldı ve durum o elin diğer parmaklarını da etkiledi.

Deccan Chronicle’a göre, adamın kariyeri etkilenmeye başladı ve enstrümanını çalma kapasitesi yaklaşık yüzde 80 oranında azaldı.

Neurosurgeon Dr Sharan Srinivasan, SWNS’ye lokal anestezi altında ameliyat yapıldığını söyledi. / Hindistan

31 yaşındaki Müzisyen Taskin İbna Ali, ameliyatının ortasında gitar çalıyordu, böylece operasyon ile hastanın parmaklarının geri getirilip getirilmediği öğrenilebilecekti.

Ameliyat masasında Ali’nin hem gitar çalması hem de akıllı telefonda yazı yazması istendi. Ali, istenenleri yerine getirerek, elini kullanabildiğini gösterdi.

Neurologist Dr Sanjiv CC said: ‘The guitarist dystonia is an uncommon disorder and affects around one per cent of the musicians. It is very difficult to treat and surgery is one of the best options.’

Mr Ali’s symptoms were very severe as the disorder had affected all five fingers of his left hand.

But fortunately the surgery was a success and the Dhaka man got back full use of four fingers and partial use of his third finger immediately during surgery.