Ana Sayfa Manşet Girişimcilik ve Sağlığımız

Girişimcilik ve Sağlığımız

Dr. O. Mutlu Topal

2023 yılının son günlerinde Sayın Dr. Ali Köprülü’nün kıymetli daveti ile winally.com’da ilk yazım ile karşınızdayım. Pandemi öncesi dönemde start-up girişimleri takip etmeye başladım ve girişimcilik dünyasının farklı aktörleri ile tanıştım. Yazılarımda özellikle sağlık alanında ki girişimcilik faaliyetlerini konu edeceğim.

Sağlık alanında pek çok farklı alanda girişimler görebiliyoruz; ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi tanı kitleri, dijital teknolojiler, yapay zeka çözümleri, hasta – hekim iletişim kanalları gibi. Pek çok inovatif ürün ve hizmet, sadece hekimlerin ve hastaların değil tüm insanların hayatına dokunuyor.

 

Bu ilk yazımda sosyal bir girişimden bahsedeceğim. “ Medipreneurs “

www.medipreneurstr.com web sayfalarında ki kendi cümleleri ile “ Her gün direkt sorunları gözlemleyen sağlık hizmeti aktörleri, maalesef inovatif çözüm üretme tarafına geçmekte zorlanmaktadır. Bu da günlük pratikte kullanılmayan bazı çözümlerin üretilmesine neden olmaktadır. En özgür çözüm üretme yönteminin girişimcilik olduğuna inanıyoruz. Var olma amacımız sağlık girişimciliğinin, sağlık hizmeti aktörleri tarafından üretilmesini desteklemektir. “

Ne yazık ki girişimci gençlerimiz mesleki eğitim süreçleri boyunca girişimcilik ve inovasyon konusunda mevcut müfredattan destek alamamakta. Özellikle sağlık alanında ürün ve hizmet geliştiren girişimci gençleri merkez alan bir yaklaşım ile gerek eğitimlerine destek olmak gerekse kendi ekosistemini yaratmak için faaliyet gösteren bu oluşum ilk toplantısını Ekim 2022 de gerçekleştirmiş. Kurucu ekibin başkanlığını ise girişimci yeni mezun bir hekim olan Dr. Şevval Karadağ yapıyor.

İlk başta sadece tıp ve diş hekimliği öğrencilerinden oluşan grup bugün sağlık alanında farklı disiplinlerde eğitim gören tüm öğrenciler ve mezunlar ile 170 kişiyi geçiyor. Düzenli olarak yapılan toplantılarda üyeler bir araya gelerek deneyimlerini paylaşıyor ve sağlık alanında başarılı girişimleri olan deneyimli girişimcilerin sunumunu dinliyorlar. Bu şekilde önemli bir işbirliği ve paylaşım ortamı yaratılıyor.

Benim de büyük bir memnuniyetle desteklediğim Medipreneurs ekibi hepimizi derinden yaralayan depremin hemen ardından Şubat.2023 ‘de İstanbul’da “ Deprem Hackathon: Halk Sağlığı ve Bulaşıcı Hastalıkların Önlenmesi “ etkinliğini gerçekleştirdi. Deprem bölgelerinde fiilen gönüllü olarak çalışan Medipreneurs üyelerinden gelen bilgiler ışığında, yapılan duyurular sonucu seçilen ekipler belirlenen 4 temel soruna yönelik dijital çözümler geliştirdi. Bu fikirlerden bazıları süreç içinde geliştirilmeye devam ediyor ve girişimcilik ekosistemi içinde mutlaka kendilerine yer bulacak.

Bu kısa süre içinde Nisan.2023 de Ankara’da Lokman Hekim Üniversitesi’nin ev sahipliği ve desteği ile Sağlıkta Girişimcilik Zirvesi’ni ‘Sağlıkçıdan Girişimci Olur Mu, Nasıl Olur?’ başlığı ile 20 konuşmacı ve 100’ü aşkın katılımcı ile gerçekleştirdiler. Gerek akademisyen hocaların gerekse de yeni ve eski mezunların girişimcilik serüvenlerini paylaştığı oturumlara sadece Ankara‘dan değil pek çok ilden gelen öğrenciler katılarak keyifli ve verimli bir gün geçirdiler.

Sağlık alanında ki girişimlerin her platformda destekçisi olan Prof. Dr. Melih Bulut’un da yakın ilgisi ile faaliyetlerini bir topluluktan kurumsal bir yapıya dönüştüren kurucu ekip Ağustos 2023 de Girişimci Sağlık Mensupları Derneği’ni kurdu. Ben de kurucu üye olarak aralarında olmaktan büyük onur duyuyorum.

Sağlık alanında inovatif ürün ve hizmet geliştiren tüm girişimcilerimizi Medipreneurs’a davet ediyorum.

Yeni yılınızı kutlar, 2024 yılının inovasyon ve girişimcilik alanında çok daha verimli bir yıl olmasını dilerim.

Dr. O. Mutlu Topal

https://www.linkedin.com/in/orhanmutlutopal/

www.mutlutopal.com