Ana Sayfa Tıp&Sağlık Gece Işığı Tip 2 Diyabet Riskinizi Yüzde 67’ye Kadar Artırır

Gece Işığı Tip 2 Diyabet Riskinizi Yüzde 67’ye Kadar Artırır

Flinders Üniversitesi’ndeki bilim insanları, 85 bin kişiyle yapılan büyük bir araştırmada, gece boyunca ışığa maruz kalmanın, gündüz aktivitelerinden bağımsız olarak tip 2 diyabet geliştirme riskini  67’ye kadar artırdığını buldu.

Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesi’nde doçent olan kıdemli yazar Andrew Phillips, “Geceleri ışığa maruz kalmak sirkadiyen ritimlerimizi bozabilir, insülin salgılanmasında ve glikoz metabolizmasında değişikliklere yol açabilir. Sirkadiyen ritimlerin bozulması nedeniyle insülin salgılanması ve glikoz metabolizmasında meydana gelen değişiklikler, vücudun kan şekeri seviyelerini düzenleme yeteneğini etkiler ve bu da sonuçta tip 2 diyabetin gelişmesine yol açabilir.”

Personal light exposure patterns and incidence of type 2 diabetes: analysis of 13 million hours of light sensor data and 670,000 person-years of prospective observation

Birleşik Krallık Biobank verileri kullanılarak, 2013 ile 2016 yılları arasında bir hafta boyunca bilek ışığı sensörleri takan 84 bin 790 katılımcı dokuz yıl sonra değerlendirildi.

Araştırmacılar, toplanan 13 milyon saatlik ışık sensörü verileriyle, yaşamın ilerleyen dönemlerinde diyabet geliştirme riskinin yüzde 67’ye kadar daha yüksek olduğunu buldu. Bilim insanları ayrıca gündüz davranışlarından bağımsız olarak ışığa maruz kalınan süre arttıkça riskin de arttığını buldu.

Veriler, merkezi sirkadiyen ritimleri baskılayan veya değiştiren ve onları “anormal bir aşamaya” sokan ışığın aynı zamanda insülinin salgılanma ve glikozun metabolize edilme şeklini de değiştirebileceği hipotezini desteklemektedir.

Vardiyalı çalışma, düzensiz uyku düzeni gibi yaşam tarzı ve davranışlar diyabet riskini etkilerken, araştırmacılar bu faktörleri hesaba kattı ve yine de sabah 12.30 ile sabah 6 arasında ışığa maruz kalmanın önemli bir sağlık sorunu oluşturduğunu buldu.

Araştırmacılar, doğal olarak, sirkadiyen ritimleri yolunda tutmak amacıyla bu saatler arasında kişisel ışık maruziyetinin sınırlandırılmasının, çoğu kişi için tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmanın kolay bir yolu olduğunu öne sürüyor.

Fight the late-night bright light

Avoiding bright light at night could be a simple way to reduce your risk of diabetes, a Flinders University study shows.

The study published in the prestigious journal The Lancet Regional Health – Europe reveals the compelling relationship between exposure to light and the risk of developing type 2 diabetes.

Type 2 (acquired) diabetes is a chronic condition that affects how the body uses insulin. It develops over many years, is difficult to treat and is usually related to lifestyle factors such as inactivity and obesity.