Ana Sayfa Hukuk&Etik Fransa’da uzman bir doktora muayene olmak için aylarca beklemek gerekiyor

Fransa’da uzman bir doktora muayene olmak için aylarca beklemek gerekiyor

Fransa’da acil servisler dışındaki poliklinikler ve aile hekimleri dahil uzman doktorlar randevu sistemiyle çalışıyor. Ancak özellikle kırsal bölgelerde sağlık personeli sayısının yetersiz olması, randevu sürelerini bazı alanlarda birkaç aya kadar çıkarabiliyor. Uzun bekleme süreleri insanları hafif hastalıklar için de acil servislere yönlendiriyor. Bu durum ise acil servislerdeki yoğunluğun artmasına neden oluyor.

euronews haberinde: Fransa genelinde, bir göz doktoruna muayene olabilmek için ortalama bekleme süresi 55 gün. Eğer bir dermatoloji muayenesine ihtiyacınız varsa uzman hekimi görmek için ortalama 60 gün beklemeniz gerekiyor. Kardiyolog randevusu için bekleme süresi 50 gün, jinekolog için ise 44 gün. Pediatri randevusu için 22 gün olan bekleme süresi dişçi için 28 gün. Eğer bu muayenelerde sizden film çekilmeniz istenirse, radyoloji randevusu için de ortalama 21 gün beklemeniz gerekebilir.

Aile hekimlerinden randevu almak daha kolay

Pratisyen hekimlerde ise randevu için bekleme süreleri genelde bir haftayla sınırlı. Hastaların yüzde 25’i aile hekiminden aynı gün içinde randevu alabilirken, yüzde 50’si iki gün içinde muayene olabildiğini belirtiyor. Randevu için 10 günün üzerinde bekleyen hasta oranı yüzde 10. Fakat birçok pratisyen hekimin yoğunluktan dolayı yeni hasta kabul etmediği kaydediliyor.

Diğer yandan bazı uzman doktorlara muayene olabilmek için önce kendi aile hekiminizden randevu alıp onun vereceği reçete ile gitmeniz gerekiyor.

Fransız hükümeti krizin çözümü için eczanelerin yetkilerini artırmış ve sezonluk grip gibi bazı vakalarda ilaç verme imkanı tanımıştı. Ayrıca, büyük kentlerdeki doktorların kırsal bölgelere kurulan kameralı sistem aracılığıyla uzaktan muayene etme projesi üzerinde çalışılıyor.