Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji Felçli bireylere yürüme yeteneğini geri kazandırabilecek nöronlar tespit edildi!.

Felçli bireylere yürüme yeteneğini geri kazandırabilecek nöronlar tespit edildi!.

Bilim insanlarından felçli hastaların tekrar yürümesi için umut olacak keşif/Sözcü

Yeni bir araştırmaya göre, İsviçreli araştırma grubu NeuroRestore’dan bir grup araştırmacı, felçli bireylere yürüme yeteneğini geri kazandırabilecek nöronlar tespit ettiler.

The neurons that restore walking after paralysis

NeuroRestore araştırma merkezindeki bilim adamları tarafından yapılan yeni bir çalışma, omurilik stimülasyonu ile aktive edilen ve yeniden şekillendirilen, hastaların ayağa kalkmasına, yürümesine ve kaslarını yeniden inşa etmesine olanak tanıyan ve böylece yaşam kalitelerini iyileştiren nöron tipini tanımladı. Dokuz hastada yapılan bu keşif, temel, klinik bir atılıma işaret ediyor.
Vsx2 nöronları, yürümeyi eski haline getirmek için yeniden düzenlenir

Yeni bir araştırma, yürüme sorunu yaşayan hastalar için umut olacak sonuçlara ulaştı. Araştırmacılar, felçli bireylerde yürüme yeteneğini geri kazandırabilmek için önemli bir keşifte bulundular.

Araştırma, omurilik stimülasyonu ile aktive edilen ve yeniden şekillendirilen bir nöronun etrafında toplanıyor. Ve başarılı olduğunda, felçli bireylerin tekrar yürümesini sağlıyor.

Omurilik yaralanmalarının bacaklarda felce yol açmasının en büyük nedenlerinden biri; beyinden omurgadaki sinir hücrelerine giden ve yürümeyi düzenleyen sinyallerin kesilmesi. Bu alanda daha önce yapılan araştırmalar, omurganın elektrikle uyarılmasının bacaklardaki felçleri tersine çevirebileceğini ve yürüme yeteneğini geri kazanılabileceğini göstermişti. Ancak bilim insanları, bunun tam olarak nasıl çalıştığından emin değildi.

Nihayet bu yeni araştırmayla beraber sinirbilimciler, tam olarak hangi sinir hücresinin yürüme yeteneğini geri kazandırdığını bulmayı başardılar.