Ana Sayfa İlaç FDA, Yetişkinlerde COVID-19 Tedavisi İçin İlk Oral Antivirali Onayladı

FDA, Yetişkinlerde COVID-19 Tedavisi İçin İlk Oral Antivirali Onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, şiddetli hastalığa ilerleme riski yüksek olan yetişkinlerde hafif ila orta şiddette COVID-19’un tedavisi için oral antiviral Paxlovid’i (oral kullanım için birlikte paketlenmiş nirmatrelvir tabletleri ve ritonavir tabletleri) onayladı. Hastaneye yatma veya ölüm dahil olmak üzere COVID-19. Paxlovid, yetişkinlerde COVID-19’u tedavi etmek için FDA tarafından onaylanan dördüncü ilaç ve ilk oral antiviral hapdır.

Acil kullanım izni (EUA) kapsamında üretilip paketlenen ve ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı tarafından dağıtılan Paxlovid , yetişkinlerin sürekli erişiminin yanı sıra sigorta kapsamına girmeyen 12-18 yaş arası uygun çocukların tedavisini sağlamak için mevcut olmaya devam edecektir. bugünün onayı ile. Paxlovid, COVID-19’un önlenmesi için temas öncesi veya sonrası profilaksi olarak kullanım için onaylanmamıştır veya yetkilendirilmemiştir.

FDA İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Patrizia Cavazzoni, “Pandemi hepimizi zorlarken, COVID-19’un hayatlarımız üzerindeki etkisini hafifletme konusunda büyük ilerleme kaydettik” dedi. “Bugünkü onay, Paxlovid’in kurumun güvenlik ve etkililik konusundaki katı standartlarını karşıladığını ve önceden bağışıklığı olanlar da dahil olmak üzere şiddetli COVID-19’a ilerleme riski yüksek kişiler için önemli bir tedavi seçeneği olmaya devam ettiğini gösteriyor. FDA, COVID-19 için yeni önleme ve tedavi seçeneklerinin geliştirilmesini kolaylaştırmak için sponsorlarla çalışmaya kararlıdır.” tamamı için kaynağa bknz