Ana Sayfa İlaç FDA, Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda RSV’yi Önlemek İçin Yeni İlacı Onayladı

FDA, Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda RSV’yi Önlemek İçin Yeni İlacı Onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi Beyfortus’u (nirsevimab-alip) yeni doğanlarda ve ilk RSV mevsiminde doğan veya ilk RSV mevsimine girmekte olan bebeklerde ve 24 aya kadar olan çocuklarda Respiratuar Sinsitiyal Virüs (RSV) alt solunum yolu hastalığının önlenmesi için onayladı. ikinci RSV sezonu boyunca şiddetli RSV hastalığına karşı savunmasız kalan yaş.

FDA’nın İlaç Değerlendirme Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Ofisi direktörü MPH MD John Farley, “RSV bebeklerde ve bazı çocuklarda ciddi hastalığa neden olabilir ve her yıl çok sayıda acil servis ve doktor ofis ziyaretine neden olabilir” dedi. ve Araştırma. “Bugünkü onay, RSV hastalığının çocuklar, aileler ve sağlık sistemi üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olacak ürünlere olan büyük ihtiyacı ele alıyor.” 

RSV, her yaş grubundaki bireylerde akut solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bir virüstür. Bebeklerin ve küçük çocukların çoğu hafif, soğuk algınlığına benzer semptomlar yaşarken, bazı bebekler, özellikle ilk enfeksiyonlarında, pnömoni ve bronşiolit (akciğerlerdeki küçük hava yollarının şişmesi) gibi alt solunum yolu hastalığı geliştirirler ve bu genellikle bir hastalığa yol açar. acil servis veya doktor ofis ziyareti. Prematüre bebekler ve prematüre kronik akciğer hastalığı veya önemli doğumsal kalp hastalığı olanlar, ciddi RSV hastalığı açısından en yüksek risk altındadır. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 12 aylıktan küçük çocukların yaklaşık %1 ila %3’ü RSV nedeniyle hastaneye kaldırılmaktadır.  tamamı için kaynağa bknz