Ana Sayfa Tıp&Sağlık Fahrettin Koca, Koronavirüse İlişkin Tedbirleri ve Son Durumu Değerlendirdi

Fahrettin Koca, Koronavirüse İlişkin Tedbirleri ve Son Durumu Değerlendirdi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Koronavirüs konusundaki güncel gelişmeler ve Çin’den tahliye edilen vatandaşlar hakkında açıklama yaptı.

Bu süreçte dünya genelinde 26 ülkede toplam 11 bin 791 vaka görüldüğünü hatırlatan Bakan Koca, “Bu sayısının yüzde 99’unun Çin’de olduğunu hatırlatmak istiyorum. Yine tamamı Çin’de olmak üzere 259 kişi hayatını kaybederken, 243 vaka da tedavi edilerek taburcu edildi. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu kronik hastalığı olan 65 yaş üstü ve bağışıklığı düşük olan kişilerdi. Salgın Hastalıklar Koordinasyon Merkezimizden anlık olarak dünyadaki tüm gelişmeleri takip ediyoruz” diye konuştu.

“Herhangi şüpheli bir yolcuya rastlanmadı”

Yeni tip korona virüse yönelik alından tedbirleri yerinden incelediğini ifade eden Koca, “Bölgeden uçuşların geldiği tek havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nda termal kameraları ve alınan diğer önlemleri yerinden gördüm. Çin’den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerimiz devrede. Türk Hava Yolları, uçuşlarını durdurma kararı almıştı. Şu ana kadar toplamda 13 bin yolcu tarandı ve herhangi şüpheli bir yolcuya rastlanmadı” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’de kesin olarak koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı”

Fahrettin Koca, “Bugüne kadar farklı illerden bildirilen toplam 88 şüpheli kişiden numune alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda analiz edildi. Şu ana kadar Türkiye’de kesin olarak yeni korona virüs tanısı alan hastamız olmadı” dedi.

“Çin’den gelen vatandaşlarımızın hiçbiri hasta değil”

Askeri uçakla Çin’den getirilen vatandaşlara ilişkin bilgiler veren Koca, şunları kaydetti:

“TSK’ya ait kargo uçağı dün öğle saatlerinde Ankara’dan havalandı. Uçakta 2 enfeksiyon hastalıkları hocamız ve 4 enfeksiyon kontrol personelimiz bulunmakta. Gece yarısı Wuhan’a ulaşan uçağımızda bulunan TİKA ve Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen tıbbi malzemeler yardımı da Çinli yetkililere teslim edildi. Çin hükümeti bu konuyla ilgili teşekkürlerini iletti. Aileleriyle birlikte 32 Türk vatandaşı, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve 1 Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 yolcumuz hem Çinli yetkililer, hem de oraya gönderilen sağlık ekibi tarafından kontrol edildi. Hiçbirinde en ufak bir hastalık belirtisi olmadığını rahatça söyleyebiliriz. Her şey planlandığı gibi giderse uçağımız saat 20.00 civarında Ankara Etimegut Havaalanı’na inecek. Uçağın mürettebatı, teknik ekibi, sağlık personeli ve yolcular dahil olmak üzere toplam 62 kişi 17 ambulansımız ile hızlıca kendileri için hazırlanan hastaneye nakledilecek.

Başka hasta bulunmayan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanemizde 14 gün tek kişilik odalarda gözlem altında tutulacaklar. Yemek dahil tüm hizmetler tek kullanımlık malzemelerle verilecek ve tüm atıkları tıbbi atık olarak değerlendirilip özel poşetlerle atılacak. Maske, dezenfektan, önlük, gözlük gibi malzemelerle sağlık çalışanlarımızın sağlıkları da emniyet altına alınacak.”

Bakan Koca, Elazığ’daki depreme ilişkin de açıklamalar yaptı. Koca, şunları aktardı:

“Elazığ depreminde sağlık kuruluşlarımıza müracaat eden bin 607 hastamız olmuştu. Bugün itibariyle yatarak 49 hastamız takip ediliyor. 49 hastadan sadece yoğun bakım şartlarında takip edilen 4 hasta var. Bu 4 hastanın da genel durumu iyi” ifadelerini kullandı.